Kiedy w ciąży do lekarza - objawy poronienia wczesnej ciąży Przeskocz do treści

Kiedy w ciąży do lekarza – objawy poronienia wczesnej ciąży

Według przeprowadzonych badań, co 4 ciąża kończy się utratą dziecka na początkowym jej etapie. Dlatego każda kobieta powinna profilaktycznie znać objawy poronienia wczesnej ciąży. Czasami lekarzom udaje się powstrzymać ten proces i dziecko przychodzi na świat w planowanym terminie.

Objawy poronienia wczesnej ciąży

Sygnałem alarmowym zawsze jest krwawienie połączone z bólem podbrzusza, skurczami. Jeśli krwi nie jest dużo — być może to plamienie po np., cytologii albo objaw zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Jednak zawsze lepiej iść do ginekologa, aby sprawdzić co się dzieje. Natomiast w sytuacji, gdy krew jest żywoczerwona, jest jej dużo — trzeba się zgłosić na izbę przyjęć do szpitala. Być może poronienie uda się jeszcze powstrzymać, a jeśli nie, to personel medyczny upewni się, czy organizm oczyszcza się prawidłowo i kobiecie nic nie grozi. Na nieco późniejszym etapie poronienia we krwi mogą być skrzepy krwi i fragmenty tkanek.

Objawy poronienia wczesnej ciąży – czy można uniknąć utraty dziecka?

Zaobserwowanie objawów poronienia wczesnej ciąży nie zawsze oznacza, że maleństwo nie żyje. W szpitalu nierzadko okazuje się, że na USG widać w macicy żywy płód. Wtedy personel szuka powodu krwawienia i wdraża odpowiednie leczenie, np. w przypadku krwiaka — leki ułatwiające jego wchłanianie. Praktycznie zawsze, gdy pojawią się objawy poronienia wczesnej ciąży, a dziecko uda się uratować, lekarz zaleca przyszłej mamie bardzo oszczędny tryb życia. Niekiedy musi ona przez większość dnia leżeć. Niestety nie zawsze udaje się powstrzymać poronienie, ale kobieta, która zgłosi się do szpitala, może liczyć na pomoc,np, podanie leków ułatwiających usunięcie martwego płodu, a w razie potrzeby wykonuje się zabieg łyżeczkowania macicy.

Dlaczego dochodzi do poronienia?

W większości przypadków jego przyczyną są śmiertelne wady genetyczne płodu, w wyniku których dochodzi do wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Wtedy nawet przy szybkiej interwencji nic nie można zrobić. Jest za to możliwość uniknięcia utraty kolejnej ciąży. W tym celu należy wykonać badania po poronieniu. Warto m.in. sprawdzić kariotyp rodziców. Być może są oni nosicielami wadliwych mutacji genów. Jeśli wynik tego badania nie wykaże nieprawidłowości, dobrze jest też przeprowadzić badanie immunofenotypu. Analizuje się w nim np. ilość i natężenie komórek odpornościowych kobiety. Zaburzenia w tym zakresie mogą spowodować, że organizm ciężarnej nie chroni płodu, a wręcz przeciwnie — atakuje jego komórki i doprowadza do jego śmierci.

Nasi partnerzy