Badanie KIR i HLA-C to metody diagnostyki niepłodności o podłożu immunologicznym. Kiedy układ odpornościowy funkcjonuje nieprawidłowo, może dochodzić do atakowania plemników czy komórki jajowej. Nawet 10-15% par może zmagać się z niepłodnością immunologiczną, która jest trudna do zdiagnozowania bez specjalistycznych badań.
Badanie KIR i HLA-C – jakie są koszty ?
Badanie KIR – HLA-C – co oznaczają wyniki badań ?
Badanie KIR i HLA-C – jakie są objawy zaburzeń KIR i HLA-C ?
Badanie KIR i HLA-C – jak wygląda diagnostyka ?
Badanie KIR i HLA-C – jakie są koszty ?
Badanie KIR i HLA-C zaleca się wykonywać razem, co pozwala na postawienie trafnej diagnozy. Badanie KIR cena wynosi około 800 złotych, a przy zleceniu badań dla dwóch osób koszty sięgają 1200-1300 złotych. Można wykonywać te badania także osobno i wówczas koszt pojedynczej analizy to około 450-500 złotych. Cenniki warto sprawdzać bezpośrednio w wybranym laboratorium.
Badanie KIR i HLA-C – co oznaczają wyniki badań ?
Wykonując badanie KIR i HLA-C pacjenci otrzymują opracowany wynik, w którym zawarte są informacje o ewentualnych nieprawidłowościach i potwierdzeniu/wykluczeniu niepłodności immunologicznej. Jeśli wszystko jest w porządku to wynik nie zawiera wykrytych nieprawidłowości. Wiele laboratoriów oferuje możliwość skonsultowania wyniku z genetykiem, dzięki czemu pacjenci mogą od razu skorzystać z takiej oferty bez zbędnego oczekiwania.
Badanie KIR i HLA-C – jakie są objawy zaburzeń KIR i HLA-C ?
Zaburzenia w obrębie receptorów KIR i cząsteczek HLA-C powodują tzw. niepłodność immunologiczną. Jest ona trudna do zdiagnozowania bez wykonania badań genetycznych. Zaburzenia wywołują problem z poczęciem, a także przyczyniają się do nawykowych poronień na wczesnym etapie ciąży. W przypadku tego rodzaju niepłodności inne badania nie wskazują na przyczynę nieprawidłowości.
Badanie KIR i HLA-C – jak wygląda diagnostyka ?
Badanie KIR i HLA-C jest bardzo proste do wykonania z perspektywy pacjentów. Wystarczy pozyskać próbki do badań – w punkcie pobrań można pobrać próbkę krwi żylnej, a cały proces wygląda identycznie, jak w przypadku np. morfologii (nie trzeba zgłaszać się na czczo). Istnieje możliwość wykonania badań także na podstawie wymazu z policzka i wówczas pacjenci mogą samodzielnie pobrać próbkę i odesłać ją do laboratorium.