Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest jednym z najczęściej występujących oraz przenoszonych wirusów. Ze względu na jego zakaźność oraz skutki, które niesie zakażenie, szeroko rekomendowane jest szczepienie przeciwko HPV. Jak leczy się zakażenie? Czy zawsze powoduje ono raka?
Czy HPV wpływa na płodność?
jak leczyć HPV w ciąży?
Jak długo rozwija się HPV?
Czy HPV zawsze prowadzi do raka?
Czy HPV wpływa na płodność?
Dotychczasowe badania naukowców wykazują, że zakażenie HPV może powodować problemy z zajściem w ciążę, ale również mogą pojawić się trudności z zajściem w ciążę. HPV u kobiet zmniejsza zdolność do implantacji zarodka, z kolei u mężczyzn wirus HPV zmniejsza ruchomość plemników.
Warto jednak zauważyć, że nadal niewyjaśniona zostaje kwestia powiązania poronień i zakażenia HPV.
Jak leczyć HPV w ciąży?
Ze względu na ogromną ilość wirusów z rodziny HPV metodę leczenia dobiera się indywidualnie. Leczenie zazwyczaj polega na eliminowaniu objawów i stymulacji układu immunologicznego, który w wielu przypadkach pozwala organizmowi na samodzielne zwalczenie wirusa. Niestety nie wszystkie wirusy da się całkowicie wyeliminować z organizmu. Dodatkowo w przypadku nowotworu spowodowanego wirusem brodawczaka ludzkiego leczenie obejmuje chemioterapię, radioterapię oraz leczenie chirurgiczne.
W przypadku kobiet ciężarnych lekarz prowadzący często decyduje się na zaprzestanie leczenia farmakologicznego lub chirurgicznego usunięcia kłykcin kończystych/brodawek (główny objaw wirusa HPV). Sam fakt zakażenia ciężarnej tym wirusem nie ma absolutnie wpływu na dziecko, jednak spora ilość występujących brodawek może być wskazaniem do cesarskiego cięcia – wszystko w trosce o dziecko.
Jak długo rozwija się HPV?
Okres inkubacji wirusa HPV uśredniony jest do ok. 3 miesięcy, jednak może być on krótszy lub dłuższy – wszystko zależy od warunków sprzyjających rozwojowi wirusa.
Czy HPV zawsze prowadzi do raka?
Nie, nie każdy rodzaj HPV sprzyja rozwojowi raka, jednak zostało określone kilka typów wirusa, które mają znacznie większy potencjał onkogenny. Są to HPV 16, 18, 31, 33, 45 i 56.
Wśród Polek najczęściej wykrywane są HPV 16 i 18 – odpowiadają one za więcej niż połowę przypadków raka szyjki macicy. Zapobiec mu można dzięki szczepieniom oraz regulanej cytologii.