Genetyczne badania na celiakię czyli skuteczna metoda diagnostyki Przeskocz do treści

Genetyczne badania na celiakię czyli skuteczna metoda diagnostyki

badanie na celiakie

Nietolerancja glutenu może wiązać się z szeregiem nieprzyjemnych objawów, takich jak wymioty, anemia, depresja czy nawet osteoporoza. Dlatego też szybkie wykrycie choroby jest niezwykle ważne. Najlepszą metodę diagnostyki tego schorzenia stanowią genetyczne Celiakia badania, które są polecane m.in. przez ESPGHAN czyli Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia.

Genetyczne badanie na celiakię

Badanie DNA jest idealnym sposobem na to, by pozbyć się wątpliwości dotyczących choroby jaką jest celiakia. Wynika to stąd, że do rozwoju nietolerancji glutenu niezbędny jest konkretny układ genów – HLA-DQ2 i HLA-DQ8. Wykonując Celiakia badania, które wykaże brak tych genów masz 100% pewności, że to schorzenie nigdy u Ciebie nie wystąpi. Co więcej, testy wystarczy wykonać tylko raz w życiu, są one niezwykle proste do przeprowadzenia i dają szybki wynik. Mogą Cię również uchronić przed przeprowadzeniem nieprzyjemnej biopsji jelita cienkiego. Na czym polega biopsja? W jej trakcie pobiera się niewielki fragment tkanki za pomocą endoskopu, który jest dodatkowo wyposażony w maleńkie kleszczyki, za pomocą których lekarz pobiera potrzebny wycinek.

Kto powinien przeprowadzić badanie na celiakię?

Badania na celiakię zalecane są oczywiście osobom, które zauważają u siebie niepokojące objawy, związane z nietolerancją glutenu. Kto jeszcze powinien poddać się testom genetycznym? Przede wszystkim najbliżsi krewni osób chorujących na celiakię – w końcu jest to schorzenie dziedziczne. Co więcej, badania zalecane są także osobom borykającym się z problemami z tarczycą, cukrzycą typu I oraz dotkniętym przez zespół Downa,Williamsa czy Turnera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy