Przeskocz do treści

Choroby autoimmunologiczne typu Hashimoto i cukrzyca typu I – sprawdź, jak się dobrze przygotować do ciąży!

Cukrzyca typu I oraz Hashimoto to choroby autoimmunologiczne, które często współwystępują z innymi chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak np. celiakia. Nieleczona celiakia może wpłynąć na problemy z poczęciem dziecka, a nawet powodować komplikacje ciążowe. Badania pokazują, że kobiety z celiakią są o 40% mniej płodne i 10-krotnie bardziej narażone na poronienia od kobiet bez celiakii, dlatego ESPGHAN zaleca, by u wszystkich osób chorujących na Hashimoto lub cukrzycę typu I wykonać także badania w kierunku celiakii. Test genetyczny na celiakię pozwoli dobrze przygotować się do ciąży i uniknąć poważnych komplikacji, które mogłyby zagrozić zdrowiu matki i dziecka.

Hashimoto, cukrzyca typu I – schorzenia te często występują razem z celiakią

Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia (w skrócie ESPGHAN) rekomenduje, by u wszystkich osób chorujących na Hashimoto oraz cukrzycę typu I realizować testy genetyczne w kierunku celiakii [1]. Z czego to wynika? W przypadku cukrzycy typu 1 ryzyko wystąpienia celiakii wynosi aż 15%, natomiast aż 50% osób chorujących na Hashimoto, może mieć również geny celiakii [2]. Schorzenia te mają podłoże autoimmunologiczne, są uwarunkowane genetycznie i często występują razem.

Choroba Hashimoto oraz cukrzyca typu 1 to choroby, które zagrażają płodności, ponieważ powodują one rozregulowanie gospodarki hormonalnej, co skutkuje problemami z zajściem w ciążę . Choroby te mogą obniżać płodność, a także zmniejszają szanse na donoszenie ciąży .

Celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu, także wpływa na możliwość zajścia w ciążę i jej doniesienia. Nieleczona może doprowadzić do anemii ciężarnej oraz wywołać anemię u niemowlęcia. Wskutek nietolerancji pokarmowej może dojść do opóźnienia rozwoju płodu, nieprawidłowego ułożenia dziecka w łonie, a w najgorszym przypadku – poronienia (ryzyko poronienia u kobiet z celiakią jest 10 – krotnie większe, niż w przypadku kobiet bez celiakii).

Cukrzyca typu I a ciąża, Hashimoto a ciąża – jak zdiagnozować nietolerancję pokarmową i uniknąć komplikacji w ciąży?

Celiakia jest groźna dla przebiegu ciąży, utrudnia leczenie Hashimoto oraz zmniejsza skuteczność leczenia cukrzycy typu 1. W wyniku uszkodzeń kosmków jelitowych zaburzone zostaje wchłanianie nie tylko substancji odżywczych, ale i leków.

Jeśli planujesz ciążę, warto wcześniej wykluczyć lub potwierdzić celiakię. Nie zawsze jest to łatwe, ponieważ u wielu kobiet z Hashimoto lub cukrzycą, celiakia może przebiegać skąpoobjawowo lub nawet bezobjawowo.

Na celiakię mogą wskazywać:

Jedynym badaniem, które może w pełni wykluczyć chorobę, jest badanie genetyczne. Badanie DNA to także jedyne badanie, które jest w stanie zidentyfikować celiakię, która dopiero się rozwija. W dalszych etapach, jeśli analiza genetyczna wykaże predyspozycje do celiakii, należy poszerzyć diagnostykę o badanie przeciwciał z krwi lub w ostateczności, wykonać testy diagnostyczne (np. biopsję jelita).

Po zdiagnozowaniu u kobiety wrodzonej nietolerancji pokarmowej wystarczy modyfikacja diety (w tym przypadku wprowadzenie diety bezglutenowej), by doprowadzić do remisji choroby i przywrócić szanse na prawidłowy przebieg ciąży.

Więcej informacji

Chcesz dowiedzieć się więcej o celiakii? Napisz do nas na adres info@prekoncepcja.pl.

Źródła:

1. Nowe wytyczne diagnostyki celiakii wg Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), oprac. A. Rybak, „Standardy Medyczne Pediatria” 2012, 9, s. 179–184.
2. I. Wentz, Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie, Kraków 2017.
Zagadnienie: Zespół jelita drażliwego u osób z Hashimoto – czy diagnoza jest trafna?


Autor: www.prekoncepcja.pl | Zdjęcie: Olena Kachmar/123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa

5/5 - (2 głos / głosy)
5/5 - (2 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy