Poród przez cesarskie cięcie: rekonwalescencja, samopoczucie, zalecenia
Cesarkę przeprowadza się głównie ze względu na ryzyko pogorszenia się zdrowia matki lub dziecka. Ponadto niektóre mamy bardzo boją się porodu naturalnego i szukają prywatnych placówek medycznych, w których na prośbę pacjentki, wykonuje się zaplanowane cesarskie cięcie. Rekonwalescencja po porodzie wygląda wtedy inaczej.
Spis treści
Cesarskie cięcie – rekonwalescencja w szpitalu
Tuż po operacji cesarskiego cięcia kobieta musi leżeć w łóżku. Powinna w tym czasie otrzymywać kroplówki nawadniające, niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Samopoczucie matki zależy od tego, jakie znieczulenie zastosowano w trakcie operacji. Po znieczuleniu podpajęczynówkowym (w kręgosłup) charakterystyczne jest odczuwanie zimna, drżenie ciała oraz brak czucia w nogach. Niekiedy pojawia się również silny ból głowy. Z kolei po znieczuleniu ogólnym pacjentka może doświadczyć nudności i wymioty oraz odczuwać ból głowy i gardła. Ponadto mam po cesarce może mieć wydzielinę w płucach, którą trzeba usunąć. Pomaga w tym energiczne wydmuchiwanie powietrza i odkasływanie. Po pewnym czasie znieczulenie ustępuje. Kobieta po cesarskim cięciu zaczyna wtedy odczuwać ból rany po cięciu. Jeżeli jest on silny, może poprosić lekarza o przypisanie dodatkowych środków przeciwbólowych. Po pewnym czasie personel medyczny prosi pacjentkę, aby zaczęła poruszać się w łóżku: zmieniała pozycję ciała (na boki i na wznak), ruszała stopami. Jest to bardzo ważne w profilaktyce przeciwdziałania powikłaniom zatorowo-zakrzepowym. Zazwyczaj po 8-12 godzinach położna sprawdza, czy pacjentka będzie w stanie wstać z łóżka i zrobić kilka kroków. Dla kobiety po cesarce jest to niestety bolesne, ale powinna starać się chodzić mimo nieprzyjemnych wrażeń. Musi też starać się chodzić w pozycji wyprostowanej, ponieważ przyspiesza to regenerację. Nie trzeba się bać o szwy – nie rozejdą się. Po cesarce można korzystać z toalety po usunięciu cewnika przez pielęgniarkę. Wiele mam niepokoi to, że po operacji ma zaparcia. Jest to skutek m.in. znieczulenia i powinno minąć po kilku dniach.
Cesarskie cięcie – rekonwalescencja w domu
Matka po cesarskim cięciu planowo wraca do domu po 3 dobach od operacji. Musi ona dbać o czystość rany pooperacyjnej oraz często ją wietrzyć. Nie powinna też nosić ciasnych ubrań, a szczególnie bielizny. Należy pamiętać, że po 6-8 dniach trzeba usunąć szwy. Często robi to pielęgniarka środowiskowa w trakcie wizyty domowej. Jeśli nie, kobieta po cesarce musi udać się do gabinetu zabiegowego. Po zdjęciu szwów nadal trzeba dbać o ranę po operacji cesarskiego cięcia, aż do jej całkowitego zagojenia. Matka po cesarskim cięciu przez 2-3 tygodnie po operacji nie może podnosić ciężkich przedmiotów i wykonywać gwałtownych ruchów mięśni brzucha.