Celiakia - badania genetyczne a wykrywanie nietolerancji glutenu Przeskocz do treści

Celiakia – badania genetyczne a wykrywanie nietolerancji glutenu

celiakia badanie

Celiakia badania – zanim je wykonasz dowiedz się czym jest celiakia! Celiakia to dziedziczne schorzenie polegające na występowaniu zaburzeń trawienia i wchłaniania jelitowego, które związane jest z nietolerancją glutenu zawartego w zbożach (np. pszenicy, życie, jęczmieniu). Działający toksycznie gluten prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, czyli małych wypustek błony śluzowej, które są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych i witamin z przyjmowanego przez nas pożywienia.

Celiakia – badanie i symptomy

Objawy celiakii są bardzo różnorodne, co sprawia, że jest to schorzenie tak trudne do zdiagnozowania. Może być związane z objawami układu pokarmowego, takimi jak biegunki, wymioty czy nudności, lecz także depresja, apatia, obniżona koncentracja, anemia i brak energii mogą świadczyć o obecności celiakii. Celiakia badania, które dają największe szanse na jej szybkie wykrycie to oczywiście testy DNA. Co jeszcze powinno skłonić nas do przebadania się? Nietolerancja glutenu jest dziedziczna, dlatego jeśli w naszej rodzinie wystąpiły jej przypadki, powinno być to wskazówką również i dla nas. Co więcej, testy DNA warto wykonać także w przypadku schorzeń tarczycy, choroby Hashimoto oraz cukrzycy.

Diagnoza i co dalej? Celiakia badanie

Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie celiakii jest badanie genetyczne, które jest niezwykle szybkie i łatwe w przeprowadzeniu. Co więcej, test należy wykonać tylko raz w życiu. Około 90-95% chorych na celiakię ma typowy układ genów predysponujący do choroby – HLA-DQ2, HLA-DQ8. Na czym polega leczenie? Podczas terapii stosuje się dietę bezglutenową, która polega na całkowitej i nieprzerwanej eliminacji z pożywienia produktów zawierających pszenicę, żyto czy jęczmień. Nawet minimalne ilości glutenu w spożywanych pokarmach mogą wywołać nawrót dolegliwości u chorej osoby.

Podejrzewasz u siebie schorzenie jakim jest celiakia? Badanie genetyczne w kierunku nietolerancji glutenu można wykonać w jednym z wielu certyfikowanych laboratoriów genetycznych na terenie Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy