Celiakia a ciąża - jakie są zagrożenia? Przeskocz do treści

Celiakia a ciąża – jakie są zagrożenia?

Czy celiakia w ciąży powinna martwić, Czy celiakia w ciąży jest szkodliwa, Czy celiakia w ciąży ma negatywny wpływ na dziecko, Czy celiakia w ciąży jest nebezpiecznaCeliakia jest chorobą, która objawia się jako nietolerancja glutenu. Niesie jednak ze sobą sporo powikłań, które mogą wpłynąć na przebieg ciąży. Dlatego też tak ważne jest rozpoznanie tej choroby i jej odpowiednie leczenie. Niezdiagnozowana celiakia może doprowadzić nie tylko do przedwczesnego porodu, ale również do poronienia. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta i farmakoterapia. Warto zaczerpnąć wiedzy na temat wpływu celiakii na zdrowie zarówno nasze, jak i naszego dziecka. Dzięki temu będziemy bardziej świadome, jakie zagrożenie niesie ona ze sobą i jak można ich uniknąć.

Czy celiakia w ciąży powinna martwić?
Czy celiakia w ciąży jest szkodliwa?
Czy celiakia w ciąży ma negatywny wpływ na dziecko?
Czy celiakia w ciąży jest niebezpieczna?

Czy celiakia w ciąży powinna martwić?

Celiakia jest chorobą wielosystemową i przewlekłą. Objawia się między innymi nietolerancją na gluten. Może wystąpić u osoby bez znaczenia na jej wiek i płeć. Jeżeli jesteśmy w ciąży, powinnyśmy zachować szczególną ostrożność. Celiakia może nieść ze sobą liczne powikłania i wpływać na zdrowie płodu. Konieczne jest więc przebywanie pod ścisłą kontrolą lekarza.

Czy celiakia w ciąży jest szkodliwa?

Celiakia jest szkodliwa dla organizmu niezależnie czy jesteśmy w ciąży, czy też nie. Może ona powodować nieprawidłowe działanie układu pokarmowego, anemię, zaburzone wchłanianie wapnia czy też zmiany skórne.

Czy celiakia w ciąży ma negatywny wpływ na dziecko?

Nierozpoznana albo nieleczona celiakia może mieć negatywny wpływ na dziecko. Przede wszystkim posiadanie choroby przez matkę, zwiększa szansę za zachorowanie dziecka. Ponadto płód jest narażony na niską masę urodzeniową. Celiakia może powodować również poronienie albo przedwczesny poród. Po narodzinach zaś choroba ma możliwość negatywnego wpływu przebieg laktacji.

Czy celiakia w ciąży jest niebezpieczna?

Celiakia nie jest jednak powodem, który skazuje ciąże na niepowodzenie. Jeżeli choroba zostanie odpowiednio rozpoznana i poddana farmakoterapii nie ma przeszkód, aby donieść ciąże do końca i urodzić zdrowe dziecko. Najważniejsze jest zachowanie właściwej diety, unikanie pokarmów zawierających gluten i przyjmowanie lekarstw. Celiakia to nie wyrok!

Nasi partnerzy