Badanie wolnego płodowego DNA nie jest zbyt popularnym badaniem genetycznym, dlatego nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób ono przebiega. Tymczasem, w wielu przypadkach może okazać się ono naprawdę przydatne. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się czegoś na temat badania cffdna. Przede wszystkim, warto znać wskazania do jego wykonania, jak również korzyści wynikające z jego przeprowadzenia.
Co to jest cffdna?
Czy badanie wolnego płodowego DNA jest bezpieczne?
Jakie są wskazania do wykonania badania wolnego płodowego DNA?
Jakie są korzyści z wykonania badania wolnego płodowego DNA?
Co to jest cffdna?
Badanie wolnego płodowego DNA to nic innego jak szczegółowa analiza materiału genetycznego dziecka znajdującego się w łonie matki. Wspomniany materiał genetyczny przenika bowiem przez łożysko do krwi matki. Warto mieć świadomość tego, że cffdna wzrasta w trakcie ciąży. Co ciekawe, badanie wolnego płodowego DNA nie wymaga od matki nienarodzonego dziecka żadnego specjalnego przygotowania.
Czy badanie wolnego płodowego DNA jest bezpieczne?
Wiele przyszłych matek obawia się badania cffdna. Jak się jednak okazuje, zupełnie niesłusznie. Do przeprowadzenia testu konieczne będzie pobranie krwi od przyszłej matki w pierwszym trymestrze ciąży. Badanie wolnego płodowego DNA jest więc nie tylko badaniem bezpiecznym, ale i mało uciążliwym dla kobiety. Co ciekawe, do wykonania testu nie jest potrzebne skierowanie od specjalisty.
Jakie są wskazania do wykonania badania wolnego płodowego DNA?
Przyszłe matki mogą zastanawiać się nad tym, jakie są wskazania do wykonania badania wolnego płodowego DNA. Otóż okazuje się, że badanie to wykonuje się między innymi w celu określenia ryzyka wystąpienia wielu wad genetycznych, takich jak na przykład zespół Downa. Test ten może więc dostarczyć przyszłym rodzicom wiedzy na temat tego, czy ich dziecko rozwija się prawidłowo.
Jakie są korzyści z wykonania badania wolnego płodowego DNA?
Badanie wolnego płodowego DNA jest bez wątpienia testem, z którego wykonaniem wiążą się korzyści. Przyszli rodzice mogą odetchnąć z ulgą, jeśli wynik badania jest prawidłowy. Jeżeli jednak badanie wykaże, że dziecko może cierpieć na jakąś chorobę genetyczną, rodzice będą mogli zdobyć wiedzę na temat schorzenia, z którym najprawdopodobniej urodzi się ich dziecko.