Nieinwazyjne badania prenatalne, z biegiem czasu cieszą się coraz większa popularnością. Są one alternatywą dla inwazyjnych badań prenatalnych. Dzięki nim możemy dowiedzieć się czy dziecko, które nosimy pod sercem jest silne i zdrowe, czy też posiada jakieś wady genetyczne. Większość rodziców decyduje się na wykonanie badania wolnego płodowego DNA, ponieważ jest w pełni bezpieczne i nie zagraża zdrowiu ani matki, ani dziecka. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?
Czym jest badanie wolnego płodowego DNA?
Co pokazuje analiza cffDNA?
Badanie wolnego płodowego DNA – wskazania
Badanie wolnego płodowego DNA – cena
Czym jest badanie wolnego płodowego DNA?
Prawdopodobnie wiele osób zadaje sobie pytanie Czym jest badanie wolnego płodowego DNA? Badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) to nieinwazyjne badanie prenatalne, które polega na analizie DNA płodu znajdującego się we krwi matki. Materiał genetyczny płodu dociera poprzez łożysko do krwiobiegu matki i staje się częścią jej wolnego pozakomórkowego DNA. Pojawia się ono najwcześniej w 7 tygodniu ciąży i znika od razu po porodzie. Badanie wolnego płodowego DNA jest całkowicie bezpieczne dla matki, jak i dziecka. Jest to zwykłe pobranie krwi, jak w przypadku badań morfologicznych. Badania wolnego płodowego DNA nie są jednak badaniami diagnostycznymi. Oznacza to, że otrzymując wynik ujemny możemy stwierdzić, że dziecko jest zdrowe, ale gdy wynik wyjdzie dodatni to musi być on dodatkowo potwierdzony badaniem inwazyjnym.
Co pokazuje analiza cffDNA?
Test wolnego płodowego DNA jest jednym z najbardziej przełomowych odkryć w medycynie ostatnich lat. Celem tego badania jest wykrycie wad genetycznych. Co pokazuje analiza cffDNA? Analiza cffDNA pozwala nam wykryć mnóstwo chorób – nadmiar, ubytek czy brak chromosomów (np., Zespół Angelmana), różne rodzaje trisomii (m. in. Zespół Downa czy Patau). Badanie może również pokazać płeć dziecka.
Badanie wolnego płodowego DNA – wskazania
Wykonać takie badanie i otrzymać analizę cffDNA może każda kobieta w ciąży, która ma oczywiście taką możliwość. Badanie wolnego płodowego DNA – jakie są wskazania do wykonania takiego badania? Lekarze w szczególności zalecają je kobietom gdy:
- w poprzednich ciążach występowały wady genetyczne
- do zapłodnienia doszło poprzez in vitro
- jest to ciąża po 35 roku życia
- występują jakiekolwiek przeciwskazania wobec wykonania badania inwazyjnego
- w badaniach 1. trymestru wykryto jakieś ryzyko
Badanie wolnego płodowego DNA – cena
Nieinwazyjne badanie wolnego płodowego DNA jest stosunkowo nowym na rynku i jego ceny są dość wysokie. Badanie wolnego płodowego DNA – jaka jest cena takich badań? Niestety te badania nie są refundowane przez NFZ. Koszt testu wynosi około 2000-2500 zł, ale oczywiście w niektórych miejscach istnieje możliwość rozłożenia tej sumy na raty.