Badanie pokrewieństwa - co należy wiedzieć? Przeskocz do treści

Badanie pokrewieństwa – co należy wiedzieć?

badanie pokrewieństwa

Badanie pokrewieństwa to metoda przeznaczona dla osób, które chcą potwierdzić lub wykluczyć stopień spokrewnienia między sobą. Będą to np. dziecko i jego potencjalny dziadek lub mężczyźni, którzy chcą sprawdzić czy są braćmi.

Na czym polega badanie pokrewieństwa?

Jak wiemy, w przypadku testu na ojcostwo sprawdzane są markery genetyczne u badanych osób i ustalone profile genetyczne porównywane są z wykorzystaniem analizy statystycznej. Z kolei badanie pokrewieństwa polega na analizie chromosomu Y u biorących udział w teście. Należy pamiętać, że badanie to również oferuje jednoznaczny wynik.

Aby wykonać badanie pokrewieństwa, od obu osób należy pobrać próbkę materiału genetycznego. Najczęściej jest to wymaz z wnętrza policzka, jednak można także użyć przedmiotów, na których znajduje się DNA uczestników badania – będzie to np. guma do żucia, smoczek czy używana maszynka do golenia. W dalszej kolejności zebrane próbki zostają przekazane do laboratorium, gdzie specjaliści porównują oba materiały genetyczne. Jeśli badane jest pokrewieństwo dwóch mężczyzn, jednoznaczny wynik da już zestawienie ich chromosomów Y.

Ciekawy artykuł: Test DNA na ojcostwo – gdzie można go wykonać?

Pewny wynik badania pokrewieństwa

Dlaczego badanie pokrewieństwa koncentrujące się zaledwie na jednym chromosomie zapewnia pewny wynik? Jak wiemy, każdy człowiek posiada dwa chromosomy płciowe – u kobiet jest to para XX, natomiast u mężczyzn XY – a w momencie zostania rodzicem przekazuje jeden z chromosomów swojemu potomkowi. Przekazując dziecku chromosom X, mężczyzna będzie miał córkę, natomiast jeśli przekaże chromosom Y będzie to syn.

Właśnie dzięki tej zależności można zbadać stopień pokrewieństwa między dwoma mężczyznami. Przykładowo – jeśli mieli oni tego samego ojca, ich chromosom Y będzie taki sam, ponieważ został przekazany od ich wspólnego przodka. Jednak w przypadku, gdy chromosomy Y będą się różnić u obu mężczyzn, będzie to dowód, iż na pewno nie są oni braćmi.

To może Cię zainteresować: Testy na ojcostwo i macierzyństwo po in vitro?


Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Nasi partnerzy