Nadmiar homocysteiny we krwi i w moczu powoduje groźne powikłania w trakcie trwania ciąży. Powoduje poronienia, wady rozwojowe i może utrudniać zapłodnienie. Zwiększenie stężenia tego aminokwasu następuje wtedy, kiedy gen MTHFR jest zmutowany. Zbyt duży poziom stężenia homocysteiny jest przyczyną powstawania udarów, problemów sercowych oraz raka jelita grubego. Jeżeli odpowiednio wcześnie wykona się test w kierunku mutacji genu MTHFR, można odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie i zapobiec skutkom mutacji.
Czym jest badanie MTHFR?
Czy warto zrobić badanie MTHFR u dziecka?
Ile kosztuje badanie MTHFR?
O czym mówi wynik badania MTHFR?
Czym jest badanie MTHFR?
Badanie MTHFR wykonuje się przeprowadzając genetyczny test umożliwiający wykrycie mutacji genu MTHFR. Do jego wykonania wystarczy wymaz z wewnętrznej strony policzka. Można pobrać taką próbkę w przychodni bądź w domu, samodzielnie, dzięki zastosowaniu właściwego zestawu do pobierania próbek. Po wykonaniu wymazu w domu należy odesłać go potem do laboratorium.
Czy warto zrobić badanie MTHFR u dziecka?
MTHFR jest genem, o którego badanie powinna zadbać każda kobieta chcąca powiększyć swoją rodzinę. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ niektóre warianty tego genu mogą wpływać nieprawidłowo na wchłanianie się kwasu foliowego, powodować niedobory i powikłania w trakcie ciąży. Osoby posiadające zbyt wysoki poziom homocysteiny we krwi powinny zdecydować się na badanie MTHFR. W przypadku kobiet ciężarnych lekarz na podstawie wyników badań będzie będzie mógł zalecić właściwą dawkę kwasu foliowego i witaminy B12, co zapobiegnie powstaniu wad u dziecka.
Ile kosztuje badanie MTHFR?
Badanie MTHFR może kosztować od 220 do 320 złotych. Cena może zależeć od wielu czynników oraz od laboratorium, w jakim jest ono przeprowadzane.
O czym mówi wynik badania MTHFR?
Wynik badania MTHFR pozwala wywnioskować, czy badana osoba posiada konkretne warianty genu MTHFR. Umożliwia to sprawdzenie, czy organizm posiada problemy z przekształcaniem kwasu foliowego oraz umożliwia zdobycie pewności na temat tego, jaką jego formę powinno się przyjmować. Wynik testu MTHFR powinien zostać omówiony z lekarzem, który dobierze właściwą dawkę kwasu foliowego.