Badanie KIR – co warto o nim wiedzieć? Przeskocz do treści

Badanie KIR – co warto o nim wiedzieć?

Niestety obecnie naprawdę ogromny odsetek par dotyka poważny problem którym niezaprzeczalnie jest niepłodność. Ma to wiele swoich czynników, jednak nie na wszystkie możemy mieć jakikolwiek, chociażby najmniejszy wpływ. Zwykle niepłodność wynika z różnego rodzaju chorób dotykających mężczyznę, lub kobietę. W medycynie istnieje wiele badań mających na celu zlokalizowanie przyczyny tego problemu, w tym słynny test KIR.

Badanie KIR cena – na czym polega badanie KIR?
Badanie KIR cena – ile kosztuje badanie KIR?
Badanie KIR cena – czy trzeba się przygotować wcześniej na badanie KIR?
Badanie KIR cena – czy NFZ pokrywa część kosztów badania?

Badanie KIR cena – na czym polega badanie KIR ?

Jest to badanie polegające na specjalistycznym sprawdzeniu receptorów KIR, wchodzących w skład komórek NK, a także antygenów HLA-C znajdujących się na powierzchni komórek, z których zbudowany jest zarodek. Zwykle wykonuje się go za pomocą pobrania krwi żylnej. Zostaje ona poddana genetycznej analizie. Dzięki temu możliwe jest niezwykle dokładne ustalenie, czy niepłodność dotykająca kobietę jest związana z nieprawidłową reakcją jej układu odpornościowego.

Badanie KIR cena – ile kosztuje badanie KIR ?

Zwykle koszt badania tego typu waha się między 500, a 600 złotymi. Natomiast w przypadku pakietu składającego się z badania KIR, oraz badania HLA-C trzeba będzie zapłacić około 900 złotych. Tak naprawdę cena zależy od placówki w której takie badanie chcemy wykonać.

Badanie KIR cena – czy trzeba się przygotować wcześniej na badanie KIR ?

Badania tego typu nie wymagają kompletnie żadnych wcześniejszych przygotowań. Pacjentka nie musi być nawet na czczo, co jest konieczne w przypadku większości badań. Do wykonania badania potrzebna jest wyłącznie próbka krwi. Fakt, że do wykonania tego badania nie potrzebne są żadne specjalne przygotowania jest jego ogromną zaletą.

Badanie KIR cena – czy NFZ pokrywa część kosztów badania ?

Niestety nie. Badanie KIR nie jest w żadnym stopniu refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wynika to z faktu, iż badania KIR wychodzą ponad zakres podstawowej opieki medycznej. Zatem całkowity koszt tego typu testu ponosi sam pacjent zainteresowany jego wykonaniem. Na szczęście cena nie jest aż tak wygórowana patrząc obiektywnie na zakres tego typu badania.

Nasi partnerzy