Badanie kariotypu jest badaniem polecanym do wykonania każdej parze starającej się o dziecko. Badanie wskazuje ewentualne nieprawidłowości w obrębie chromosomów, które mogą przyczyniać się do problemów z zajściem w ciążę jej donoszeniem. Statystyki wskazują, że nawet 30% par dotkniętych niepłodnością posiada genetyczne zaburzenia, które można wykryć poprzez badanie kariotypu.
Ile kosztuje badanie kariotypu?
Ile czeka się na wynik badania kariotypu?
Czy trzeba mieć skierowanie na badanie kariotypu?
Kariotyp przy niepłodności – czy warto zrobić badanie?
Ile kosztuje badanie kariotypu?
Badanie kariotypu może zależeć od cennika wybranego laboratorium. Badanie przeprowadzone klasyczną metodą to koszt około 5400 – 500 złotych od osoby. Wybierając jednak nowoczesną metodę molekularną, za analizę należy zapłacić nawet 1500-2000 złotych. Ogółem cena badania zależy od sposobu pobrania próbek, czułości i metody badania, a także zakresem zaburzeń wykrywanych podczas badania kariotypu.
Ile czeka się na wynik badania kariotypu?
Badanie kariotypu wymaga wyhodowania w warunkach laboratoryjnych komórek przeznaczonych do badań, dlatego na wyniki badania należy czekać średnio 3-4 tygodni. Wyniki przedstawione są w formie graficznej oraz opisowej i posiadają informację, czy kariotyp u badanej osoby jest prawidłowy, czy może zaobserwowano zaburzenia w obrębie chromosomów.
Czy trzeba mieć skierowanie na badanie kariotypu?
Badanie kariotypu można wykonać prywatnie w każdym laboratorium zajmującym się analizą materiału genetycznego – jest to najszybsza metoda na uzyskanie wiarygodnego wyniku. Okazuje się jednak, że możliwe jest uzyskanie skierowania na badanie refundowane przez NFZ. Aby je otrzymać, konieczne jest skierowanie wystawione przez lekarza genetyka – zostanie ono wypisane, gdy lekarz zaobserwuje wskazania do jego wykonania.
Kariotyp przy niepłodności – czy warto zrobić badanie?
Warto wykonać badanie kariotypu w przypadku niepłodności – może się bowiem okazać, ze za problemami z zajściem w ciążę stoją zaburzenia w obrębie chromosomów. Bardzo często możliwe jest odpowiednie leczenie farmakologiczne, które umożliwia poczęcie i donoszenie zdrowej ciąży. W szczególności badanie jest polecane dla par, które zmagają się z poronieniami o nieznanej przyczynie.