Badanie HLA-C to jedna z metod diagnostyki niepłodności oraz problemów z utrzymaniem ciąży. To nowoczesne badanie pozwala na wykrycie przyczyn niepłodności, jednocześnie zwiększając szanse pary na posiadanie zdrowego potomstwa. Badanie jest proste do wykonania, wystarczy próbka krwi żylnej, która następnie zostaje poddana analizie. Na wynik badania czeka się około 10 dni roboczych – jest on udostępniany pacjentom w formie elektronicznej, a więc szybko i dyskretnie.
Czym jest badanie HLA-C?
Kiedy warto wykonać badanie HLA-C?
Kto powinien wykonać badanie HLA-C?
Gdzie zrobić badanie HLA-C?
Czym jest badanie HLA-C?
Badanie HLA-C pozwala na określenie genotypu C1C1, C1C2, C2C2. Analiza jest bardzo często wykonywana wraz z badaniem KIR, dając szerokie możliwości diagnostyczne. HLA-C może być wykonywane zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny – dobrze, jeśli para wspólnie zgłosi się na taką analizę.
Kiedy warto wykonać badanie HLA-C?
Nie ma znaczenia, kiedy badanie HLA-C zostanie wykonane. Analiza może zostać wykonana w dowolnym momencie, ponieważ opiera się na analizie genów, a te nie zmieniają się przez całe życie. Można wykonywać badanie zarówno w wieku 18 lat, jak i 45, jednak analiza dotyczy par w wieku rozrodczym. Jeśli pacjent był poddany transfuzji krwi to z wykonaniem analizy genetycznej warto poczekać co najmniej 3 miesiące.
Kto powinien wykonać badanie HLA-C?
Badanie HLA-C jest wykonywane u par, u których podejrzewa się niepłodność immunologiczną. Wówczas nieprawidłowe reakcje układu odpornościowego powodują niszczenie zapłodnionej komórki i hamują rozwój ciąży. Diagnostykę zaleca się wykonać również w przypadku poronień nawykowych u kobiet oraz u par, które mają za sobą nieudaną procedurę in vitro.
Gdzie zrobić badanie HLA-C?
Badanie HLA-C można wykonywać w laboratoriach genetycznych, które posiadają tego typu analizy w swojej ofercie. Placówki są zlokalizowane na terenie całego kraju, a ich znalezienie nie powinno sprawiać problemu. Wato wybierać sprawdzone i polecane placówki, które zapewniają wysoką jakość wykonywanych analiz oraz gwarantują, że podczas badania nie wyjdą na jaw tzw. ukryte koszty.