Badanie HLA-C - co warto o nim wiedzieć? Przeskocz do treści

Badanie HLA-C – co warto o nim wiedzieć?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, na czym polega badanie HLA-C, a szkoda, bo w wielu przypadkach może się ono okazać bardzo przydatne. Dobrze byłoby zatem dowiedzieć się, jakie są wskazania do tego badania, a także jaka jest jego cena. Należałoby także mieć świadomość tego, czy trzeba przygotować się w jakiś specjalny sposób do przeprowadzenia tego testu. Wreszcie, warto byłoby też wiedzieć jak długi jest czas oczekiwania na wynik badania HLA – C

Badanie HLA-C – wskazania
Czy trzeba się odpowiednio przygotować do badania HLA-C
Jaka jest cena badania HLA-C ?
Ile czasu trzeba czekać na wynik badania HLA-C?

Badanie HLA-C – wskazania

Badanie HLA -C należy wykonać przede wszystkim u osób, które podejrzewają u siebie tak zwaną niepłodność immunologiczną bądź chcą ją ostatecznie wykluczyć. Wskazaniami do poddania się temu badaniu będą na pewno poronienia nawykowe, jak również niepłodność. Warto byłoby także rozważyć wykonanie wspomnianego badania, jeżeli kilka procedur in-vitro zakończyło się niepowodzeniem.

Czy trzeba się odpowiednio przygotować do badania HLA-C?

Wiele osób, które rozważają wykonanie badania HLA-C może się zastanawiać nad tym, czy trzeba się do niego w jakiś sposób przygotować. Na szczęście, nie jest to konieczne. Do przeprowadzenia badania niezbędna będzie jedynie próbka krwi żylnej. Niemniej jednak, nie jest konieczne bycie na czczo, co dla wielu osób może być dość sporym zaskoczeniem. Na badanie można więc zgłosić o dogodnej dla siebie porze, bez względu na to, czy spożywało się posiłki, czy też nie.

Jaka jest cena badania HLA-C ?

Badanie HLA-C wiąże się z pewnymi kosztami, które niektórym mogą wydać się bardzo wysokie. Koszt pojedynczego badania waha się bowiem w granicach od 400 do około 500 złotych. Nie da się jednak ukryć, że w wielu przypadkach należy także dodatkowo opłacić koszt konsultacji lekarskiej, w trakcie której możliwe będzie zinterpretowanie wyników testu. Pomimo wysokiej ceny, badanie HLA-C może dostarczyć parze starającej się o dziecko wielu cennych informacji.

Ile czasu trzeba czekać na wynik badania HLA-C?

Wiele par może zastanawiać się nad tym, jak długo należy oczekiwać na wyniki badania HLA-C. Każdy chciałby przecież, aby były one dostępne od ręki. Mimo, że wyników nie otrzymamy natychmiast, czas oczekiwania na nie nie jest zbyt długi. Wynik powinniśmy bowiem dostać po około 10 dniach od zrobienia badania.

Nasi partnerzy