Badanie HLA-C cena - od czego zależy? Przeskocz do treści

Badanie HLA-C cena – od czego zależy?

Genotypowanie HLA-C to badanie polecane dla kobiet zmagających się z nawykowymi poronieniami. Analiza jest ważnym elementem w diagnostyce niepłodności o podłożu immunologicznym. Badanie HLA-C cena zależy od wielu czynników, jednak koszty nie są wygórowane. Mimo dużego znaczenia diagnostycznego, analiza nie jest refundowana przez NFZ.

Jak wykonywane jest badanie HLA-C ?
Ile zapłacimy za badanie HLA-C ?
Kiedy możemy spodziewać się wyników badania HLA-C ?
Badanie HLA-C – jakie są wskazania do badania?

Jak wykonywane jest badanie HLA-C ?

Molekularne badanie HLA-C jest wykonywane na podstawie próbki krwi żylnej pobieranej od pacjenta nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Pobrany materiał trafia do analizy, podczas której sprawdzane jest, czy problemy z zajściem w ciążę są związane z nieprawidłowościami w obrębie układu odpornościowego.

Ile zapłacimy za badanie HLA-C ?

Badanie HLA-C cena nie jest dużym wydatkiem w porównaniu np. z badaniami genetycznymi. Koszt pojedynczego badania na ogół nie przekracza 450-500 złotych. Warto jednak podkreślić, że analiza HLA-C powinna być wykonywana razem z badaniem KIR – wówczas cena pakietu badań sięga 800-900 złotych. Cenniki są ustalane przez dane laboratorium.

Kiedy możemy spodziewać się wyników badania HLA-C ?

Wyniki badania HLA-C są dostępne w maksymalnie 10 dni roboczych liczonych od dnia, w którym próbka krwi zostanie pobrana do badania. Możliwe jest jednak przyśpieszenie opracowania wyniku. Badanie HLA-C cena może być nieco wyższa, jeśli osobie zlecającej badanie zależy na szybszym uzyskaniu wyniku. W wersji ekspresowej możliwe jest uzyskanie wyniku badania w maksymalnie 5 dni roboczych – należy zapytać, czy laboratorium oferuje taką opcję.

Badanie HLA-C – jakie są wskazania do badania?

Wskazaniami do wykonania badania HLA-C jest podejrzenie niepłodności immunologicznej. Analiza jest wykonywana przy nawracających poronieniach lub problemach z zajściem w ciążę. Jest to również istotny element diagnostyki przy nieudanych próbach zapłodnienia in vitro. Wykonanie badania jest pomocne w diagnostyce niepłodności, może pomóc w postawieniu odpowiedniej diagnozy oraz wprowadzeniu leczenia, które przyniesie efekty.

Nasi partnerzy