Chłopiec czy dziewczynka? To pytanie, które słyszą niemal wszyscy świeżo upieczeni rodzice. Życzliwe ciocie przewidują płeć po kształcie pępka, wyglądzie skóry i włosów ciężarnej czy liczbie srok na płocie. Te metody nie mają jednak udowodnionej skuteczności. W jaki sposób lekarz ustala płeć dziecka? I kiedy najwcześniej można się dowiedzieć czy spodziewamy się chłopca czy dziewczynki?
Badania płci płodu – do czego są potrzebne?
Badania płci płodu – jak wyglądają?
Badania płci płodu – czy są inwazyjne?
Badania płci płodu – czy bolą?
Badania płci płodu – do czego są potrzebne?
Określenie płci płodu pozwala zaspokoić ciekawość rodziców, umożliwia im przygotowanie się na nadejście nowego członka rodziny. Często rodzice kupując wyprawkę biorą pod uwagę płeć malucha. Pomaga im to też w budowaniu więzi z dzieckiem już od wczesnych dni, mogą zwracać się do niego po imieniu, które wybrali.
Badania płci płodu – jak wyglądają?
Badania płci płodu są wykonywane rutynowo w czasie USG ciążowych. Rutynowo przeprowadza się je trzykrotnie w czasie ciąży. Lekarz na podstawie wyglądu wyrostka płciowego określa płeć dziecka. U dziewczynek wyrostek płciowy przebiega równolegle do jamy brzusznej, natomiast u chłopców jest on szpiczasty i ułożony bardziej pionowo. Badanie płci płodu można przeprowadzić około 16 tygodnia ciąży. Czasem zdarza się, że lekarz nie może ustalić płci płodu, ponieważ obraz jest niewyraźny lub dziecko jest ułożone w sposób utrudniający przebieg badania. Wtedy z pomocą mogą przyjść badania wolnego płodowego DNA, które można wykonywać od 10 tygodnia ciąży. Są one bardziej czułe niż badanie ultrasonograficzne, jednak nie nadają się do oceny płci w przypadku ciąż bliźniaczych.
Badania płci płodu – czy są inwazyjne?
Badanie płci płodu przy pomocy ultrasonografu jest całkowicie nieinwazyjne i niebolesne. Może być wielokrotnie powtarzane, nie wiąże się z żadnym ryzykiem ani dla matki, ani dla dziecka. Badanie wolnego płodowego DNA wymaga natomiast pobrania krwi żylnej od kobiety ciężarnej, co może być odrobinę bolesne lub stresujące dla wrażliwych na widok igieł kobiet. Jest to jednak badanie przesiewowe, które umożliwia także wykrycie wad chromosomowych u płodu takich jak zespół Downa, Pataua, Turnera czy Edwardsa.
Badania płci płodu – czy bolą?
Badania płci płodu są niemal całkowicie bezbolesne. Badanie USG wykonywane przez cierpliwego i delikatnego lekarza nie wiąże się z żadnym bólem czy dyskomfortem. W przypadku badania wolnego płodowego DNA ukłucie igły może zaboleć przez kilka sekund, jednak u osób z wyjątkowo niskim progiem bólu wystarczy zastosować żel znieczulający.