Badania ojcostwa – rodzaje Przeskocz do treści

Badania ojcostwa – rodzaje

badania ojcostwa

Genetyczny test na ojcostwo jest najpewniejszą metodą sprawdzenia, czy dany mężczyzna jest ojcem biologicznym danego dziecka. Badania ojcostwa mogą być przeprowadzane do celów prywatnych (po narodzinach dziecka albo jeszcze w ciąży) oraz do celów sądowych.

Badania ojcostwa do celów prywatnych – w ciąży

Mało kto zdaje sobie sprawę, że badania ojcostwa mogą być przeprowadzone już od 8. tygodnia ciąży. Są to najwcześniej dostępne badania tego rodzaju, dzięki którym można zyskać spokój, jeszcze zanim dziecko pojawi się na świecie.

Do badania dostępnego od 8. tygodnia ciąży wykorzystuje się próbkę krwi przyszłej mamy, w której podczas ciąży krąży także wolne płodowe DNA. Próbką do badania DNA na ojcostwo od kobiety również jest krew, a od mężczyzny – wymaz z policzka. W ciąży pobrać próbki można także po 15. tygodniu podczas badań prenatalnych.

Badania ojcostwa do celów prywatnych – po narodzinach

Badania ojcostwa po narodzinach dziecka mogą być przeprowadzone już od 2. doby życia malucha. Można wykonać je z wykorzystaniem dowolnych próbek (np. wymazy, maszynka do golenia, smoczek, włosy z cebulkami, niedopałek papierosa), które mogą być pobrane również w domu. By zyskać pewność, wystarczy uczestnictwo domniemanego ojca i dziecka.

Badania ojcostwa do celów sądowych

Tego typu badanie ojcostwa są realizowane w określonej procedurze formalnej. Obejmuje ona przede wszystkim udział również matki, pobranie próbek w punkcie, sprawdzenie tożsamości osób badanych i wydanie ekspertyzy. Badanie do celów sądowych może być wykonane na skierowanie sądu albo bez niego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy