Zawroty głowy na początku ciąży - jak postępować, gdy się pojawią? Przeskocz do treści

Zawroty głowy na początku ciąży – jak postępować, gdy się pojawią?

Większość przyszłych mam ma zawroty głowy na początku ciąży. W pewnym stopniu można im zapobiegać, ale bardzo ważne jest właściwe postępowanie, gdy już się pojawią. Czy zawroty głowy na początku ciąży mogą być groźne dla dziecka? Sprawdź!

Co może wywołać zawroty głowy na początku ciąży?

Zawroty głowy na początku ciąży pojawiają się u 75% kobiet. Kręcenie się w głowie to wynik działania progesteronu, który powoduje obniżenie się ciśnienia krwi. W niektórych sytuacjach układ krążenia „nie nadąża” za decyzjami przyszłej mamy. W trakcie ciąży większa ilość krwi musi krążyć w okolicy macicy, aby na czas dotlenić i odżywić płód. Gdy kobieta w ciąży np. gwałtownie wstanie z pozycji leżącej, to serce nie zdąży tak szybko przepompować odpowiedniej ilości krwi do mózgu. Wtedy właśnie pojawiają się zawroty głowy. Czasami prowadzi to do omdlenia, czyli chwilowej utraty przytomności. Zdarza się, że wirowanie w głowie to skutek osłabienia po mdłościach i wymiotach, które są przecież objawem wczesnej ciąży. Wyczerpana dolegliwościami przyszła mama niekiedy nie ma ochoty na jedzenie, a niski poziom glukozy we krwi sprzyja zawrotom głowy.

Zawroty głowy na początku ciąży – jak sobie z nimi poradzić?

Kobieta w ciąży może uniknąć zawrotów głowy, ale musi pamiętać o kilku zasadach:

  • powinna unikać gwałtownego wstawania;
  • musi jeść często, ale w małych ilościach. Nie może omijać posiłków, a przy wymiotach – pić dużą ilość wody;
  • powinna ograniczać dodawania do potraw soli (obciąża serce), a do diety włączyć produkty z dużą zawartością żelaza, np. gorzką czekoladę, szpinak, pestki dyni;
  • musi unikać dusznych pomieszczeń i często otwierać okna we własnym mieszkaniu;

W przypadku ataku zawrotów głowy najważniejsze jest bezpieczeństwo. Nie może dojść do upadku lub silnego uderzenia w brzuch. Najbardziej bezpieczne jest położenie się na plecach z nogami uniesionymi powyżej głowy. Ewentualnie można usiąść i włożyć głowę między kolana. W takich pozycjach więcej krwi dociera do mózgu, a nie ma ryzyka upadku. Gdy zawroty głowy miną, dobrze jest napić się wody i coś zjeść.

Czy zawroty głowy na początku ciąży mogą być objawem choroby?

Sporadyczne zawroty w głowy nie są powodem do niepokoju. Inaczej jest, gdy pojawiają się regularnie i często. Wtedy należy powiedzieć o nich ginekologowi, który skieruje pacjentkę na dodatkowe badania. Częste zawroty głowy mogą być oznaką cukrzycy, anemii, arytmii serca, a te połączone z silnymi bólami głowy – nadciśnienia tętniczego krwi. Wszystkie te jednostki chorobowe wpływają na zdrowie płodu.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy