Choć poronienie jest wydarzeniem, które powoduje ogromny smutek wobec oczekujących na dziecko rodziców, poznanie jego przyczyn może okazać się niezwykle istotne. Ustalenie przyczyn poronienia, może znacząco przyczynić się do tego, aby przeprowadzenie kolejnej ciąży zostało zwieńczone sukcesem. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje dotyczące badania przyczyn poronienia.
Badnie przyczyn poronienia – do czego jest potrzebne?
Badnie przyczyn poronienia – jak wygląda?
Badnie przyczyn poronienia – czy jest inwazyjne?
Badnie przyczyn poronienia – czy boli?
Badanie przyczyn poronienia – do czego jest potrzebne?
W przeważającej części jako przyczynę poronienia podaje się choroby genetyczne. Z badań wynika, iż to właśnie one stanowią przyczynę poronienia w ponad 70% przypadków! Wśród chorób, które mają podłoże genetyczne, najczęściej wymienia się Zespół Downa, Turnera i Edwardsa. Często wskazuje się również na jednostki chorobowe o związku z płciowymi chromosomami X i Y. Badanie genetyczne umożliwia wykluczenie obciążenia genetycznego, co stanowi bardzo ważną informację dla dalszego planowania ciąży.
Badanie przyczyn poronienia – jak wygląda?
Badanie można wykonać poprzez pobranie próbki DNA płodu. Próbkę do laboratorium można dostarczyć samemu, lub pobrać ją w trakcie wizyty ze specjalistą. Czas oczekiwania na wyniki badania, w zależności od konkretnej placówki, wynosi od 4 do 7 dni roboczych.
Badanie przyczyn poronienia – czy jest inwazyjne?
W sytuacji gdy, dojdzie do samoistnego wydalenia płodu nie jest konieczna żadna dodatkowa ingerencja. Materiał kierowany jest wówczas do badań. Kiedy jednak musi zostać pobrana próbka z płodu nadal znajdującego się w łonie, wówczas musi zostać pobrana przez specjalistę. Warto w takiej sytuacji zdecydować się na zakład cieszący się dobrą opinią i zapewnić sobie maksimum komfortu.
Badanie przyczyn poronienia – czy boli?
Kiedy występuje konieczność pobrania materiału genetycznego bezpośrednio z płodu znajdującego się w łonie matki, podczas procedury może wystąpić odczuwany dyskomfort. Oczywiście ryzyko to spada, kiedy procedura będzie realizowana przez wysokiej klasy specjalistów, dlatego koszta nie powinny być tutaj czynnikiem decydującym, a przede wszystkim renoma danej placówki.