Wpływ wieku na płodność - kiedy najlepiej zaplanować ciążę? Przeskocz do treści

Wpływ wieku na płodność – co warto wiedzieć o ciąży w późnym wieku?

Ciąża w późnym wieku staje się powoli standardem. Wiele kobiet na pierwsze dziecko decyduje się dopiero po 30 roku życia. W takim wieku zajście w ciążę może być już nieco trudniejsze niż wcześniej. Dlaczego? Jaki jest wpływ wieku na płodność? Co warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

  1. Wpływ wieku na płodność
  2. Wpływ wieku na płodność – co się dzieje w kobiecym organizmie?
  3. Wiek a możliwe komplikacje w ciąży

Wpływ wieku na płodność

Najbardziej płodne są kobiety w wieku od 20 do 25 lat. Ich szanse na zajście w ciążę wynoszą około 20-25% w każdym cyklu miesiączkowym. Po tym czasie kobieca płodność zaczyna stopniowo spadać. Pięć lat później w każdym cyklu miesiączkowym szanse na poczęcie dziecka wynoszą już 15-20%. Z kolei po 35 roku życia jest to już tylko kilka procent.

Wpływ wieku na płodność – co się dzieje w kobiecym organizmie?

Każda kobieta posiada rezerwę jajnikową. Jest to liczba pęcherzyków, które mogą przekształcić się w gotowe do zapłodnienia komórki jajowe. Każda dziewczynka się z nimi rodzi. Wraz z wiekiem rezerwa ta stopniowo się zmniejsza. Organizm nie jest w stanie wyprodukować więcej pęcherzyków.
Z wiekiem maleje nie tylko ilość pęcherzyków jajnikowych. Jakość komórek jajowych także słabnie. Im starsza jest komórka, tym większe jest ryzyko przenoszenia przez nią nieprawidłowego DNA. To z kolei może prowadzić do rozwoju wad genetycznych u dzieci.
Im kobieta starsza, tym większe jest prawdopodobieństwo wystąpienia u niej chorób i zaburzeń układu rozrodczego, takich jak polipy czy mięśniaki. One również mogą utrudniać zajście w ciążę.

Wiek a możliwe komplikacje w ciąży

Wiek kobiety koreluje także z prawdopodobieństwem wystąpienia ciążowych komplikacji. Im są one starsze, tym bardziej są narażone na:

  •  Poronienie
  •  Ciążę pozamaciczną
  •  Nadciśnienie tętnicze
  •  Cukrzycę ciążową
  •  Wady genetyczne płodu
  •  Stan przedrzucawkowy
  •  Przedwczesny poród

Kobieta w późnej ciąży musi więc szczególnie zatroszczyć się o swój stan zdrowia poprzez wizyty lekarskie i odpowiednie badania. Wskazane jest również przeprowadzanie badań prenatalnych, które umożliwiają wczesne wykrycie potencjalnych wad genetycznych u dziecka. Ryzyko ich rozwoju jest w takim przypadku znacząco wyższe. Szczególnie pomocne w tym zakresie są nieinwazyjne testy wolnego płodowego DNA, takie jak test NIFTY pro oraz Prenatal testDNA.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy