Niepłodność to pojęcie medyczne często mylone z określeniem bezpłodność. Różnią się one w gruncie rzeczy tym, że bezpłodność to brak możliwości spłodzenia potomstwa, który z różnych przyczyn jest nieodwracalny. Niepłodność natomiast, to określenie odnoszące się do problemów różnej natury uniemożliwiających zajście w ciążę, takich jednak, które można skutecznie leczyć.
Przyczyny niepłodności – jak je diagnozować?
Przyczyny niepłodności – jaki mają wpływ na starania się o dziecko?
Przyczyny niepłodności – czy mogą zależeć od stylu życia?
Przyczyny niepłodności – czy można je przewidzieć?
Przyczyny niepłodności – jak je diagnozować?
W przypadku, gdy po roku współżycia przez kobietę i mężczyznę, bez stosowania antykoncepcji nie udaje się zajść w ciążę, należy w pierwszej kolejności wykluczyć problem bezpłodności. Podstawą dalszego leczenia jest diagnoza przyczyn niepłodności przez lekarza. Dzieje się to na podstawie szeregu badań, m.in. hormonalnych, genetycznych, infekcyjnych, obrazowych, czy badań nasienia.
Przyczyny niepłodności – jaki mają wpływ na starania się o dziecko?
Podczas gdy jedne pary nie mają najmniejszych problemów z poczęciem dziecka, inne mogą borykać się z problemem zajścia w ciążę. Przyczyny niepłodności, takie jak różnego rodzaju choroby, zaburzenia w gospodarce hormonalnej czy złe nawyki (palenie papierosów, brak ruchu) są czynnikami, które mogą powstrzymywać lub nawet uniemożliwiać poczęcie dziecka. Co więcej, czynniki te wpływają negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu i mogą być przyczyną również innych schorzeń.
Przyczyny niepłodności – czy mogą zależeć od stylu życia?
Przyczyn niepłodności zarówno kobiet, jak i mężczyzn może być wiele. Są one zależne od różnych czynników, również od stylu życia. Nieprawidłowe odżywianie, długotrwały stres, braku ruchu czy palenie papierosów to tylko kilka przykładów nawyków i zachowań, które mogą bardzo negatywnie wpływać na nasz organizm, nie tylko powodować niepłodność.
Przyczyny niepłodności – czy można je przewidzieć?
Istnieją sytuacje, w których para może przewidywać możliwość problemów z niepłodnością i dzięki temu działać prewencyjnie już na wczesnym etapie starań o dziecko. Są to najczęściej uwarunkowania genetyczne, takie jak choroby, schorzenia itd.