Problem niepłodności męskiej Przeskocz do treści

Problem niepłodności męskiej

Niepłodność męska - jak ją diagnozować, Niepłodność męska - jaki ma wplyw na starania się o dziecko, Niepłodność męska - czy może zależeć od stylu życia, Niepłodność męska - czy można ją przewidzieć

Niepłodność męska odznacza się brakiem zdolności mężczyzny do zapłodnienia partnerki po roku systematycznego współżycia seksualnego. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu zmian diametralnie zmniejszyła się liczba ruchliwych plemników u mężczyzn. Niepłodność dotyka mężczyzn z wielorakich przyczyn takich jak: choroby jąder, choroby ogólnoustrojowe czy też zaburzenia rozwoju plemników.

Niepłodność męska – jak ją diagnozować?
Niepłodność męska – jaki ma wplyw na starania się o dziecko?
Niepłodność męska – czy może zależeć od stylu życia?
Niepłodność męska – czy można ją przewidzieć?

Niepłodność męska – jak ją diagnozować?

W celu zdiagnozowania niepłodności do lekarza powinni udać się obydwoje partnerzy. Lekarz powinien przeprowadzić wnikliwy wywiad, a następnie przejść do zlecenia badań laboratoryjnych. Objawami świadczącymi o niepłodności mogą być: spadek możliwości seksualnych, mniejsza objętość ejakulatu, ból w trakcie i po stosunku. U mężczyzn wykonuje się rozszerzone badanie nasienia – kiedy w 1 ml nasienia jest mniej niż 20 milionów plemników i są one mało ruchliwe wtedy można mówić o niepłodności.

Niepłodność męska – jaki ma wpływ na starania się o dziecko?

Kiedy rok systematycznego współżycia bez środków antykoncepcyjnych nie prowadzi do ciąży wtedy można domniemywać, że z płodność partnerów seksualnych wykazuje nieprawidłowości. Partnerzy stają się tym samym coraz bardziej nerwowi – obwiniając siebie wzajemnie o taki stan rzeczy. Niestety nerwy i stres dodatkowo pogarszają sytuację i jeszcze bardziej utrudniają zajście w ciążę. Partnerzy powinny wykazywać wzajemne zrozumienie i w razie potwierdzenia niepłodności podjąć leczenie. Niepłodność męska jest niezwykle ciężkim tematem dla mężczyzny, który niekiedy nie przyjmuje do wiadomości iż to on odpowiada za brak pozytywnych skutków podczas starania się o dziecko.

Niepłodność męska – czy może zależeć od stylu życia?

Niewątpliwie niepłodność męska związana jest z prowadzonym stylem życia. Używki, stresujący styl życia, brak odpowiedniej diety i aktywności fizycznej doprowadzają do problemów z zapłodnieniem. Zbyt duża ilość spożywanej kawy czy alkoholu doprowadza do znacznego obniżenia popędu seksualnego mężczyzny i osłabienia nasienia. Mężczyźni otyli o wiele częściej mają problemy z płodnością, aniżeli mężczyźni prowadzący higieniczny tryb życia.

Niepłodność męska – czy można ją przewidzieć?

Oczywiście można przewidzieć niepłodność męską. Długotrwały stres, zła dieta, brak aktywności fizycznej to przecież czynniki które są pewnikiem niepłodności. Chcąc zminimalizować ryzyko należy porzucić niehigieniczny siedzący tryb życia na rzecz aktywności fizycznej i zdrowej diety. Dieta powinna być bogata w witaminy i minerały, a ćwiczenia dostosowane do możliwości mężczyzny tak aby nie doprowadzić do przetrenowania.

Nasi partnerzy