Nocny kaszel u niemowlaka - jeśli to nie infekcja to co? Przeskocz do treści

Nocny kaszel u niemowlaka – jeśli to nie infekcja to co?

Kaszel kojarzy się nam głównie z infekcją (wirusową lub bakteryjną). Co, jednak jeśli pokasływanie pojawia się tylko w nocy, a w dzień brzdąc wydaje się zdrowy? O czym może świadczyć nocny kaszel u niemowlaka?

Nocny kaszel u niemowlaka a infekcja

Bardzo często kaszel infekcyjny nasila się w nocy. To dlatego, że dziecko wtedy leży. W takiej pozycji wydzielina z nosa spływa do gardła i podrażnia je. W dzień katar w dużej mierze wypływa na zewnątrz i dlatego dziecko czasami wcale nie kaszle albo robi to sporadycznie. To czy nocny kaszel u niemowlaka jest wynikiem infekcji, czy też objawem innego problemu, ocenić może tylko lekarz. Nie powinno się zwlekać z wizytą u specjalisty, ponieważ u kilkumiesięcznego dziecka bardzo szybko może rozwinąć się np. zapalenie oskrzeli.

Nocny kaszel u niemowlaka – jakie inne choroby może oznaczać

Kaszel w nocy często towarzyszy astmie. Niestety ta dość podstępna choroba atakuje także niemowlęta. Astma rozwija się często na skutek tego, że dziecko jest alergikiem. A kaszel w porze nocnej może właśnie być oznaką astmy oskrzelowej. Wtedy kaszel jest suchy, męczący, niekiedy w czasie w oddechu słychać świsty.

Suchy i męczący kaszel pojawia się również przy zapaleniu zatok. Dla rodziców mylące może być to, że nie widać w dzień, aby dziecko miało gęsty katar, a właśnie to powszechnie uważa się za objaw zapalenia zatok. Natomiast jeśli maluszek ma “szczekający” kaszel w nocy, to być może męczy go zapalenie krtani. Po kilku dniach zazwyczaj kaszel staje się mokry.

 

Niebezpieczną chorobą jest krztusiec, który przez wiele lat prawie nie był wykrywany w Polsce, ale niestety zaczął atakować coraz częściej. Przy krztuścu kaszel jest bardzo męczący, aż do utraty tchu. Podczas wdechu usłyszeć można dźwięk podobny do piania koguta. Jeśli rodzic podejrzewa krztusiec, powinien jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Z kolei mokry kaszel może być spowodowany refluksem przełyku, ponieważ pozycja leżąca sprzyja cofaniu się treści z żołądka.

Nocny kaszel u niemowlaka – co robić

Rodzice nie będą w stanie sami ocenić co dolega maluszkowi tylko na podstawie kaszlu. Trzeba udać się z dzieckiem do lekarza. Do tego czasu można nieco ulżyć maluchowi, zmieniając pozycję jego ciala w nocy. Chodzi o to, żeby niemowlak miał głowę nieco wyżej niż resztę ciała. Takie małe dzieci nie powinny jednak spać na grubej poduszce. Dlatego zaleca się położenie kilku książek pod nogi łóżeczka (od strony głowy). Przed uśpieniem dziecka warto jest też przewietrzyć pokój. Chłodne powietrze obkurcza błonę śluzową i przeciwdziała jej przesuszeniu. Jest to też sposób na pozbycie się alergenów, które często są powodem zaostrzenia objawów astmy.

Nasi partnerzy