Nietolerancja laktozy objawy Przeskocz do treści

Nietolerancja laktozy objawy

Nietolerancja laktozy objawy

Bóle brzucha, wzdęcia, biegunki… to najczęstsze objawy nietolerancji laktozy, na którą cierpi aż 37% Polaków. Jeśli problem dotyczy i Ciebie, najlepiej wykonaj proste badania DNA. Pozwolą one sprawdzić, czy schorzenie ma podłoże genetyczne. Pamiętaj, że nieleczona pierwotna nietolerancja laktozy może powodować m.in. osteoporozę czy astmę.

Nietolerancja laktozy – objawy są nieprzyjemne i wstydliwe

Nietolerancja laktozy objawy – pierwsze są związane z układem pokarmowym. Należą do nich przede wszystkim bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, gazy, uczucie pełności, uczucie przelewania, odbijanie i ogólny dyskomfort. W niektórych przypadkach pojawiają się też nudności czy wymioty. Są to problemy nie tylko nieprzyjemne i obniżające jakość życia, ale i wstydliwe. Mogą więc przyczynić się do utrudnienia kontaktów towarzyskich.Co więcej, z czasem mogą pojawić się też bóle mięśni i stawów, osteoporoza, zapalenie zatok i astma oraz egzema.

Dlaczego? Nietolerancja laktozy typu dorosłego wiąże się ze stopniowym (od ok. 2. roku życia) zanikiem enzymu trawiącego laktozę (cukier mleczny) – laktazy. Najczęściej w wieku 5-10 lat w organizmie występuje tylko 5% jego początkowej aktywności. Z tego powodu wapń (zawarty np. w mleku i jego przetworach) nie może przyswajać się prawidłowo, co powoduje jego niedobory i związane z nimi problemy.

Objawy nietolerancji laktozy – kiedy występują?

Nieprzyjemne dolegliwości związane z układem trawiennym pojawiają się zwykle kilka-kilkanaście godzin po spożyciu laktozy. Warto zdawać sobie jednak sprawę, że cukier mleczny to nie tylko mleko i jego przetwory. Substancja ta obecna jest też w wielu innych produktach. Dodaje się ją m.in. do pieczywa czy frytek, ponieważ w czasie pieczenia powoduje brązowe zabarwienie. Często zawierają ją także mięso i wędliny (laktoza poprawia ich smak i konsystencję), słodycze (żeby zapobiec krystalizacji cukru) oraz leki (laktoza jest nośnikiem dla substancji czynnej).

Eliminując ze swojej diety laktozę, należy więc uważnie czytać etykiety i wybierać te produkty, które wyprodukowano bez dodatku cukru mlecznego.

Dotyczą Cię objawy nietolerancji laktozy? Wykonaj proste badanie DNA

Przede wszystkim umożliwi to rozróżnienie nietolerancji laktozy o podłożu genetycznym od alergii czy kłopotów związanych z innymi chorobami niszczącymi błonę śluzową jelit (m.in. celiakią). Możliwa będzie wtedy skuteczna terapia, dostosowana do źródła choroby.

Przy wtórnej nietolerancji laktozy – np. z powodu infekcji bakteryjnej – eliminacja laktozy przez całe życie może być niepotrzebna. Jeśli jednak choroba ma podłoże genetyczne, dostarczanie organizmowi tego składnika wiąże się narażeniem na groźne powikłania, np. astmę czy osteoporozę. Dzięki badaniu DNA i dobrze dobranemu leczeniu można ich uniknąć.

Badania genetyczne warto wykonać również w momencie nieprawidłowych wyników innych testów – np. wodorowego. Jeśli nietolerancja laktozy ma bowiem podłoże genetyczne, może wystąpić też u innych członków rodziny, np. u dzieci. Realizacja testu DNA pomoże w tym przypadku uchronić swoich bliskich.


Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy