Niepłodność męska-informacje Przeskocz do treści

Niepłodność męska.

Kiedy najczęściej występuje niepłodność męska, Jakie badanie wykrywa niepłodność męską, Jak rozmawiać z partnerką o niepłodności, Jakie są konsekwencje niepłodności męskiej

Terminem niepłodność określany stan czasowej niezdolności do poczęcia dziecka. Zwykle jest to stan całkowicie uleczalny. Ma miejsce wtedy, kiedy para regularnie współżyje bez jakiegokolwiek zabezpieczenia a mimo to, nie udaje jej się zajść w ciążę. Rozróżniamy niepłodność męską, damską albo obojga partnerów jednocześnie. Przyczyną niepłodności mogą być różnego rodzaju niedostatki hormonalne, otyłość, czynniki psychiczne, nałogi i stres.

Kiedy najczęściej występuje niepłodność męska?
Jakie badanie wykrywa niepłodność męską?
Jak rozmawiać z partnerką o niepłodności?
Jakie są konsekwencje niepłodności męskiej?

Kiedy najczęściej występuje niepłodność męska?

Nadrzędnym czynnikiem w niepłodności męskiej są znacznie obniżone parametry nasienia, które można wykryć podczas badania jego jakości. Niepłodność męska występuje spełnione są następujące kryteria:

  • odsetek prawidłowo zbudowanych plemników wynosi mniej niż 4%
  • mniej niż 32% plemników wykazuje ruch postępowy
  • liczba plemników wynosi poniżej 15mln/ml

Jakie badanie wykrywa niepłodność męską?

Jednym z ważniejszych badań, które dość precyzyjnie wykrywa niepłodność męską jest badanie nasienia, podczas którego, ocenia się szczegółowo liczbę plemników oraz ich ruchliwość. Jakość męskiego nasienia zależy od nałogów i stylu życia. Niepłodność może wykryć badanie po stosunku, czyli ocena kobiecego śluzu kilka godzin po odbytym stosunku. Ponadto za pomocą badania krwi weryfikuje się hormonalne przyczyny niepłodności.

Jak rozmawiać z partnerką o niepłodności?

Niepłodność to bardzo specyficzny problem. To również stres i niejednokrotnie obniżone poczucie własnej wartości w przypadku mężczyzn. Partner ma błędne przekonanie, że zawiódł jako kochanek i jako ojciec, zaś kobieta odbiera ciszę ze strony mężczyzny, jako szybkie poradzenie sobie z trudnościami emocjonalnymi a sama czuje się osamotniona. Kluczem do porozumienia jest wsparcie i szczere rozmowy na temat problemy, które będą dążyć do jego rozwiązania. W tym przypadku nie ma miejsca na wytykanie sobie błędów, na obwinianie się i małe zaangażowanie emocjonalne.

Jakie są konsekwencje niepłodności męskiej?

Nieleczona niepłodność może mieć skutki społeczne w postaci niżu demograficznego, ale również emocjonalne w postaci depresji. Bowiem dla mężczyzn niepłodność oznacza brak możliwości spełnienia się jako partner, jako kochanek i jako ojciec.

Nasi partnerzy