Co wpływa na to, jaki jest brzuch na początku ciąży? Przeskocz do treści

Co wpływa na to, jaki jest brzuch na początku ciąży?

Brzuch w ciąży zmienia się i wygląda inaczej u każdej kobiety. Czasami długo nie widać, że kobieta spodziewa się dziecka. To jaki jest brzuch na początku zależy między innymi od wzrostu przyszłej mamy i jej stylu życia.

Jaki jest brzuch na początku ciąży: Wielkość brzucha we wczesnej ciąży

Brzuch w pierwszym trymestrze ciąży niewiele się zmienia wizualnie. Kobieta już 8 tygodniu ciąży zauważa, że trochę jej przybyło w pasie. Wynika to jednak głównie z magazynowania wody w organizmie. Trudno jest dopatrzyć się ciążowych krągłości. Obecność maleństwa w brzuchu jest zazwyczaj wyraźnie widoczna dopiero około 12-14 tygodnia ciąży. Na wielkość brzucha wpływa też genetyka i wiek ciężarnej.

Mały brzuch na początku ciąży

Większość kobiet ma mały brzuch na początku ciąży. Jego wzrost przyspiesza dopiero w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Jednak nawet mały brzuszek może być dobrze widoczny dla osób postronnych. Dzieje się to zazwyczaj u szczupłych i niskich pań. Brzuch wydaje się mały, jeżeli przyszła mama jest wysportowana.

Duży brzuch na początku ciąży

Duży brzuch na początku ciąży mają panie w kolejnej ciąży. Mięśnie brzucha są bardziej wrażliwe na rozciąganie i krócej opierają się naporowi rosnącej macicy. Bywa, że kobieta wygląda jakby była w dość zaawansowanej ciąży, a nie spodziewa się dziecka. Być może ma po prostu taką sylwetkę. Jednak warto w takiej sytuacji udać się do fizjoterapeuty, aby sprawdzić, czy nie nastąpiło rozejście się mięśni prostych brzucha.

Czy brzuch na początku ciąży może być twardy, napięty?

Brzuch na początku ciąży powinien być miękki, ale od czasu do czasu może też stać się bardziej napięty. Sporadyczne twardnienie brzucha we wczesnej ciąży może być związane z rozciąganiem się wiązadeł, które podtrzymują macicę. Czasami jest to też reakcja na zaparcia i wzdęcia, które w ciąży pojawiają się częściej z powodu spowolnienia pracy jelit. Częste, wyraźne napinanie się podbrzusza w pierwszym trymestrze ciąży należy zgłosić ginekologowi, ponieważ może to świadczyć o zaburzeniach elektrolitowych. Przy takim podejrzeniu przyszła mama będzie musiała wykonać dodatkowe badanie krwi, a jeżeli diagnoza się potwierdzi – częściej pić wodę i ewentualnie zażywać dodatkowe preparaty np. z magnezem i potasem. Natomiast twardnienie brzucha połączone z krwawieniem i bólem brzucha wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem, np. na ginekologiczno-położniczej izbie przyjęć, ponieważ może to być objaw ciąży pozamacicznej lub poronienia.

Oceń artykuł
Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy