Jaka antykoncepcja po porodzie jest najlepsza? Przeskocz do treści

Jaka antykoncepcja po porodzie jest najlepsza?

Organizm kobiety, która urodziła dziecko, potrzebuje czasu na regenerację. To, że kobieta zaczęła miesiączkować nie znaczy, że jej ciało jest gotowe na kolejne maleństwo pod sercem. Tymczasem nadal zdarza się, że kobieta zachodzi w ciążę, zanim zdąży zastanowić się jaka antykoncepcja po porodzie będzie najlepsza. Wszystko przez błędne przekonania na temat antykoncepcji

Jaka antykoncepcja po porodzie – mity na temat antykoncepcji po urodzeniu dziecka

Nadal wiele osób wierzy w błędne przekonania na temat zapobiegania ciąży. Co gorsze, przekazuje je młodszym pokoleniem. Jednym z najbardziej powszechnych mitów na temat antykoncepcji po porodzie jest pogląd, że karmienie piersią dziecka zapobiega poczęciu. Gdyby tak było, to nie istniałyby panie, które karmią piersią jednocześnie i niemowlę i np. 2-letnie dziecko. A takie przypadki nie należą do rzadkości. Po drugie, kobiety niepotrzebnie boją się tabletek antykoncepcyjnych po porodzie. Straszy się je, że hormony zaszkodzą maleństwu, które karmią swoim mlekiem. Rzeczywiście niektóre pigułki antykoncepcyjne nie są zalecane w czasie laktacji, ale ginekolog raczej nie będzie miał problemu z przepisaniem tzw. minipigułek, które są bezpieczne dla niemowlaka.

Jaka antykoncepcja po porodzie jest ryzykowna?

Niestety, ale najbardziej ryzykowną antykoncepcją jest ta uważana za najbardziej naturalną — tzw. kalendarzyk. Po porodzie matka jeszcze długo może mieć cykle o różnej długości. Trudno więc precyzyjnie wyliczyć dni płodne. Cykl menstruacyjny zaburza też m.in. stres, niektóre choroby. Ryzyko zajścia w ciążę jest niestety wysokie. Możliwość poczęcia następnego potomka jest też bardzo duża przy stosunku przerywanym. Plemniki są obecne także w wydzielinie, która pojawia się w niewielkich ilościach przed wytryskiem. Mężczyzna zwyczajnie może nie zdążyć wycofać się na czas.

Jaka antykoncepcja po porodzie jest skuteczna?

Współczesna medycyna dostarcza szeregu skutecznych metod antykoncepcji. Zaczynając od tych najmniej ingerujących w organizm kobiety – gąbki dopochwowe ze środkiem plemnikobójczym, krążki dopochwowe, kapturki naszyjkowe – a kończąc na tych bardziej wpływającej na jej ciało – wkładki domaciczne, implanty dopochwowe, tabletki antykoncepcyjne i plastry antykoncepcyjne. Dla kobiety w każdej sytuacji da się dobrać dobry i skuteczny sposób zapobiegania ciąży. Ze względu na to, że żaden z nich nie daje 100% gwarancji, niektóre panie proszą swoich partnerów o używanie prezerwatyw. W ten sposób oboje chronią się przed nieplanowanym potomstwem.

Nasi partnerzy