Badanie KIR to jedno z nowoczesnych badań wykorzystywanych w diagnostyce niepłodności o podłożu immunologicznym. Nawet 10-15% par może zmagać się z niepłodnością spowodowaną nieprawidłową reakcją układu odpornościowego. Objawami zaburzeń są problemy z poczęciem wynikające z niszczenia komórki jajowej czy plemników przez przeciwciała kobiety oraz poronienia na wczesnym etapie ciąży.
Badanie KIR cena – jak wygląda diagnostyka?
Badanie KIR cena – ile kosztuje badanie?
Badanie KIR cena – czy badanie można wykonać na NFZ?
Badanie KIR cena – jakie są wskazania do wykonania badania?
Badanie KIR cena – jak wygląda diagnostyka?
Badanie KIR cena obejmuje pobranie próbki krwi żylnej, która służy do analizy receptorów KIR znajdujących się na komórkach uNK. U zdrowej kobiety powinna występować równowaga pomiędzy receptorami KIR aktywującymi oraz hamującymi, a wszelkie zaburzenia mogą odpowiadać za rozwój niepłodności immunologicznej. Dla zwiększenia wiarygodności testu KIR zaleca się jednocześnie wykonać badanie HLA-C.
Badanie KIR cena – ile kosztuje badanie?
Badanie KIR cena może zależeć od miejsca wykonywania badania i cennika laboratorium, ostateczne koszty testu nie są bowiem z góry narzucone. Cena testu to około 400-600 złotych. Badanie KIR cena może obejmować również test HLA-C i wówczas można liczyć na niższą cenę – wspólne badanie można wykonać za około 800 złotych.
Badanie KIR cena – czy badanie można wykonać na NFZ?
NFZ nie refunduje specjalistycznych badań mających na celu diagnostykę niepłodności immunologicznej. Z tego powodu badania należy wykonać prywatnie i zapłacić za nie z własnej kieszeni. Jak na razie badanie KIR cena nie znalazło się na liście badań refundowanych i nic nie wskazuje na to, by w najbliższych kilku latach planowano refundację kosztów tej analizy.
Badanie KIR cena – jakie są wskazania do wykonania badania ?
Badanie KIR może zostać wykonane u każdej kobiety planującej ciążę w celach diagnostyki. Większość par decyduje się na wykonanie specjalistycznych badań dopiero przy problemach z naturalnym poczęciem. Jeśli mimo 6-12 miesięcy starań nie dochodzi do zapłodnienia lub ciąże kończą się samoistnymi poronieniami na wczesnym etapie to jest to wskazanie do diagnostyki niepłodności. Badanie KIR zaleca się wykonać również przy wielokrotnych, nieudanych próbach zapłodnienia metodą in vitro.