Celiakia to trwała nietolerancja glutenu, która może powodować wiele problemów zdrowotnych, takich jak nudności, biegunki czy bóle brzucha. Jednak ponad 90% osób, które je ma, nie jest nawet świadomych występowania u nich tej choroby. Aby upewnić się czy Ty lub Twoje dziecko jesteście zdrowi, warto wykonać pomocne badanie na celiakię.
Genetyczne badanie na celiakię
Badanie na celiakię warto rozpocząć od wykonania testów genetycznych, które stanowią niezwykle prostą i bezpieczną metodę diagnostyczną. Są także polecane przez Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia. Celiakia jest przecież nierozłącznie związana z występowaniem u chorego konkretnych genów – a dokładnie HLA-DQ2 i HLA-DQ8. Dlatego też, jeśli testy ich nie wykryją, rezultat będzie praktycznie gwarantował, że celiakia nie występuje u danej osoby.
Przeczytaj też: Celiakia – jak wpływa na ciążę i płodność?
Badanie na celiakię a testy serologiczne
Z kolei pozytywny wynik będzie sugerował znaczne prawdopodobieństwo rozwoju choroby w przyszłości. Jednak rezultat najlepiej potwierdzić dodatkowymi testami serologicznymi. Testy te są skierowane na wykrywanie określonych przeciwciał w krwi badanej osoby, takich jak EmA, tTG oraz DGP i GAF. Jeśli testy serologiczne również będą mieć dodatni wynik, to dana osoba nie musi już poddawać się biopsji jelita cienkiego.
To może Cię zainteresować: Celiakia a występowanie osteoporozy i osteopenii
Badanie na celiakię a biopsja jelita
Biopsja jelita cienkiego oczywiście stanowi najbardziej inwazyjną metodę badań na celiakię, ale jest wysoce skuteczna i bezpieczna. Polega na pobraniu małej części tkanki z jelita oraz poddaniu jej analizie histopatologicznej. Próbkę można uzyskać na dwa sposoby. Podczas pierwszego z nich używa się endoskopu, który zakończony jest kleszczami przeznaczonymi do pobrania wycinka. Kapsułka Crosby’ego to drugi sposób, który oznacza pobranie fragmentu jelita cienkiego dzięki sondzie.