Dlaczego identyfikacja płci martwego płodu jest tak ważna? Przeskocz do treści

Dlaczego identyfikacja płci martwego płodu jest tak ważna?

Jak ustalić płeć martwego płodu, Ile kosztuje identyfikacja płci martwego płodu, Gdzie wykonać identyfikację płci martwego płodu, Do czego jest potrzebna identyfikacja płci martwego płodu

Utrata upragnionego, nienarodzonego dziecka to ogromny dramat spotykający wiele par. Chociaż nikt nie zakłada, że wspomniana sytuacja może przytrafić się właśnie jego bliski warto wiedzieć na co szczególnie zwrócić uwagę. Jedną z niezwykle istotnych kwestii jest identyfikacja płci martwego płodu. Poniżej znajdują się praktyczne informacje związane z tym niezwykle trudnym tematem.

Jak ustalić płeć martwego płodu?
Ile kosztuje identyfikacja płci martwego płodu?
Gdzie wykonać identyfikację płci martwego płodu?
Do czego jest potrzebna identyfikacja płci martwego płodu?

Jak ustalić płeć martwego płodu?

Zasadniczo istnieją dwie metody określenia płci martwego płodu:

  • pierwsza z nich polega na organoleptycznym określeniu płci przez lekarza i może ostać zastosowana jedynie w przypadku poronień mających miejsce powyżej 20 tygodnia ciąży
  • druga z nich polega na przeprowadzeniu testów DNA, dzięki którym bez względu na długość trwania ciąży w sposób jednoznaczny można określić płeć martwego płodu. W celu przeprowadzenia wyżej wspomnianych badań niezbędny jest tkanka płodowa lub fragment kosmówki. Dużym atutem testów genetycznych jest zarówno identyfikacja płci jak i ustalenie przyczyn, które przyczyniły się do poronienia.

Ile kosztuje identyfikacja płci martwego płodu?

Identyfikacja płci martwego płodu nie jest objęta refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia. W związku z tym całość wydatków wynikających z przeprowadzenia tej procedury spoczywa na niedoszłych rodzicach. Koszt związany z identyfikacją płci martwego płodu to około 400 złotych, a czas oczekiwania na wyniki to maksymalnie 3 tygodnie.

Gdzie wykonać identyfikację płci martwego płodu?

Badania genetyczne umożliwiające identyfikację płci martwego płodu można wykonać w akredytowanych placówkach laboratoryjnych specjalizujących się w testach tego typu.

Do czego jest potrzebna identyfikacja płci martwego płodu?

Ustalenie płci martwego płodu jest niezbędne do skorzystania z przywilejów związanych z tą tragiczną sytuacją jaką bez wątpienia jest utrata dziecka. Mowa tu przede wszystkim o:

  • przyznaniu zasiłku pogrzebowego w wysokości 4 000 złotych
  • uprawnieniu do ubiegania się o skrócony urlop macierzyński w wymiarze 56 dni

Nasi partnerzy