Co zrobić, gdy się nie udaje? Czyli jakie badania zrobić starając się o dziecko Przeskocz do treści

Co zrobić, gdy się nie udaje? Czyli jakie badania zrobić starając się o dziecko

Czasami bywa tak, że para bardzo chce mieć dziecko, ale niestety nie udaje się im począć maleństwa. Nierzadko nowe życie zaczyna nawet rozwijać się pod sercem kobiety, ale niestety dochodzi do poronienia. W takiej sytuacji świadomość, jakie badania zrobić starając się o dziecko może pomóc osiągnięciu celu – urodzeniu się zdrowego synka lub córeczki.

Jakie badania zrobić starając się o dziecko – badania dla kobiety

Istnieje szereg nieprawidłowości w organizmie kobiety, które mogą być przyczyną problemów z poczęciem i utrzymaniem ciąży.

 

Jedną z nich jest zespół antyfosfolipidowy. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której organizm wytwarza przeciwciała skierowane na własne komórki. Jeśli zespół antyfosfolipidowy nie zostanie zdiagnozowany i odpowiednio leczony, to prawdopodobieństwo tego, że dziecko nie umrze w trakcie ciąży albo urodzi się chore, wynosi aż 80-90%.

 

Kolejnym czynnikiem odpowiedzialnym za problemy z płodnością jest nadkrzepliwość krwi (inaczej trombofilia). Szacuje się, że nawet co 10. Polak może być nosicielem mutacji genu, który wiąże się z tą chorobą. Niezdiagnozowane zaburzenia krzepnięcia są przyczyną wielu poronień, ponieważ zagnieżdżenie się zarodka w macicy oraz prawidłową wymianę krwi między łożyskiem a płodem.

 

Za kłopoty z płodnością nierzadko odpowiadają hormony. Dlatego starając się o dziecko warto poprosić ginekologa o skierowania na badania: hormonów płciowych, prolaktyny i TSH.

Jakie badania zrobić starając się o dziecko – badania dla mężczyzny

Także panowie powinni wiedzieć jakie badania zrobić starając się o dziecko, ponieważ z badań przeprowadzonych przez WHO wynika, że co najmniej 30% przypadków problemów par z zajściem w ciążę jest spowodowanych przez niepłodność mężczyzny. Podstawowym badaniem w tym zakresie jest seminogram, czyli sprawdzenie parametrów spermy, a w tym m.in. ruchliwość plemników liczbę plemników o budowie prawidłowej lub nieprawidłowej, liczbę plemników w 1 ml spermy. Warto też określić poziom testosteronu i FSH.

Jakie badania zrobić starając się o dziecko – badania dla obojga rodziców

Przyczyną poronienia często jest odziedziczenie przez dziecko wadliwych genów. Dlatego jeszcze przed poczęciem potomka dobrze jest wykonać badanie kariotypu rodziców. Polega ono na analizie zestawu genów każdego z nich w celu wykrycia mutacji. Według naukowców nawet 6% par starających się o dziecko ma niekorzystne zmiany w DNA, które być może nie dają objawów, a mogą być przekazane potomstwu i wywołać u niego poważną chorobę.

 

 

Nasi partnerzy