Co powinno niepokoić w ciąży, a co jest jej objawem? Przeskocz do treści

Co powinno niepokoić w ciąży, a co jest jej objawem?

Kobiety w ciąży znacznie bardziej wczuwają się w swoje ciało, a ono mocno się zmienia. Rosnący płód i burza hormonów ciążowych sprawia, że przyszła mama odczuwa co jakiś czas pewien dyskomfort. Co powinno niepokoić w ciąży, a co jest normalne w „stanie błogosławionym”?

Czym nie trzeba się martwić w ciąży?

Tym, co niepokoi w ciąży, jest lekkie pobolewanie podbrzusza i uczucie ciągnięcia. Odczucie podobne do tego, jakie niektóre kobiety kojarzą z czasem tuż przed miesiączką. Budzi to strach przed poronieniem. Macica w ciąży rośnie i zmienia pozycję i stąd wynikają te dolegliwości. Kobiety są też niekiedy zmartwione niewielką ilością objawów ciąży, np. brakiem mdłości. Niektóre panie mają troszkę niższe (ale prawidłowe) poziomy hormonów ciążowych i dlatego pewne oznaki mogą u nich nie wystąpić. To nie wpływa na rozwój dziecka. Normalnym zjawiskiem jest zwiększenie ilości śluzu. Należy jednak pilnować czy nie zaczął brzydko pachnieć i nie stał się żółtawy lub szarawy. Nie można lekceważyć też pieczenia i świądu sromu. Takie zmiany są związane z infekcją intymną, którą trzeba wyleczyć, ponieważ może doprowadzić do przedwczesnego zakończenia ciąży.

Co powinno niepokoić w ciąży – kiedy do lekarza

Kobiety w ciąży szczególnie powinno zaniepokoić pojawienie się krwawienia i silnego bólu. Są to najwyraźniejsze oznaki poronienia lub przedwczesnego porodu. W pierwszych tygodniach ciąży takie symptomy mogą też świadczyć o ciąży pozamacicznej, którą niestety trzeba usunąć, ponieważ zagraża życiu matki, a płód i tak nie ma szans na prawidłowy rozwój. Na późniejszych etapach ciąży krwawienie też jest sygnałem alarmowym, który trzeba sprawdzić, chociaż czasami krew pojawia się, a nie ma niebezpieczeństwa utraty dziecka, np. przy niewielkich krwiakach. Krew i silny ból w II i na początku III trymestru ciąży to oznaka m.in. odklejenia się łożyska, przedwczesnego rozpoczęcia akcji porodowej.

Tym co powinno niepokoić w ciąży, są obrzęki, które nie znikają po przespanej nocy oraz obejmują nie tylko nogi, ale również ręce, twarz i brzuch. Takie rozległe obrzęki towarzyszą tzw. zatruciu ciążowemu, które wymaga pilnej interwencji personelu medycznego.

Mdłości są kojarzone z ciążą, ale bywają groźne. Chociaż zazwyczaj tylko nieco utrudniają życie przyszłej mamie, to zdarza się, że są tak częste i intensywne, że wymagają pomocy lekarskiej. Mogą doprowadzić do odwodnienia, a w dłuższej perspektywie czasowej — także niedożywienia i matki i dziecka. Wtedy ginekolog zaleci przyjmowanie odpowiednich leków, a czasami krótki pobyt w szpitalu.

Nasi partnerzy