Jednymi z najczęściej spotykanych chorób ruchu są osteoporoza i osteopenia. Pierwsza z nich oznacza patologiczne zredukowanie masy kości, które prowadzi do nieprawidłowości w obrębie szkieletu, natomiast druga objawia się niższą mineralną gęstością kości, niż u zdrowych osób. Oba te schorzenia mogą być związane z występowaniem celiakii.
Wpływ celiakii na układ ruchu
Celiakia to trwała nietolerancja glutenu, która powoduje u osób go spożywających nieprawidłowe działanie układu odpornościowego, a z badań wynika, że aż 95% osób nie jest świadomych jej posiadania. Oczywiście niedobór wapnia ma zły wpływ na nasze kości, jednak sprawę pogarszać może także nietolerancja laktozy, która przecież ułatwia przyswajanie wapnia. Często zdarza się, że nietolerancja tych dwóch substancji występuje jednocześnie i to właśnie ona wywołuje problemy z wchłanianiem laktozy.
Przeczytaj też: Masz problem z poczęciem dziecka lub donoszeniem ciąży? Przyczyną może być niezdiagnozowana celiakia!
Sprawdź czy to nie celiakia
Istnieje możliwość sprawdzenia, czy do wcześniej wspomnianych chorób ruchu przyczynia się trwała nietolerancja glutenu. Celiakia nie leczona za młodu może zwiększać ryzyko wystąpienia osteoporozy lub osteopenii w dorosłym życiu, a objawy takie jak bóle kości, wady postawy czy zaburzenia wzrostu mogą wskazywać na początki choroby u małych dzieci. Tylko szybkie leczenie może spowodować zatrzymanie choroby i ustąpienie zmian kostnych.
To może Cię zainteresować: Ciąża a celiakia (trwała nietolerancja glutenu)
Ryzyko wystąpienia osteoporozy czy osteopenii u dorosłego zwiększa się wtedy, gdy już w wieku dziecięcym były obecne zaburzenia wchłaniania wapnia i tworzenia kości. Nie wolno jednak zapominać, że choroba może uaktywnić się w każdym momencie życia, a zachorowanie na celiakię w wieku dorosłym także zwiększa ryzyko problemów kostnych. Należy również pamiętać, że nieleczona celiakia może zaburzyć wchłanianie leków, które stosuje się przy osteoporozie i osteopenii. Dla terapii tych chorób istotna jest eliminacja glutenu, jednak przed rozpoczęciem diety bezglutenowej, należy upewnić się czy przyczyną wspomnianych problemów na pewno jest celiakia.