Bóle brzucha po cesarce – dlaczego i jak długo boli?
Połóg po cesarskim cięciu przebiega inaczej niż po porodzie naturalnym. Bóle brzucha po cesarce są bardziej intensywne, ponieważ kobieta odczuwa też ból rany po operacji. Z czasem dolegliwości te powinny stać się słabsze, a jeśli tak nie jest – trzeba iść do ginekologa.
Spis treści
Bóle brzucha po cesarce – dlaczego boli?
Cesarka to poważna operacja. W jej trakcie przecina się powłoki brzuszne, mięśnie i macicę. Powstaje dość spora rana, uszkodzone są też nerwy. To po prostu musi boleć. Ponadto bóle brzucha po cesarce pojawiają się, ponieważ macica musi się obkurczać. Pod koniec ciąży ma około 1,5 kg, a normalnie ma 0,5 kg. Ból macicy dokucza najbardziej w trakcie karmienia piersią, ponieważ towarzyszy temu wzrost oksytocyny we krwi mamy. Ból ten powinien być wyraźny, ale niezbyt mocny (jak przy okresie) i jest normalny w trakcie połogu. Odczuwają go także kobiety po porodzie naturalnym. Bóle macicy i rany pooperacyjnej są najsilniejsze w ciągu 2-3 dni po operacji, ale w tym czasie kobieta przebywa jeszcze w szpitalu i otrzymuje silne leki przeciwbólowe. Dzięki temu już następnego dnia po porodzie jest w stanie wstać i przejąć opiekę nad noworodkiem. Świeżo upieczona mama może odczuwać pobolewanie brzucha z powodu zaparć i wzdęć. Wykonanie cesarskiego cięcia wiąże się z koniecznością podania pacjentce silnych leków znieczulających. Niestety zwalniają one pracę układu pokarmowego.
Bóle brzucha po cesarce po powrocie do domu – jak długo?
Bóle brzucha po cesarskim cięciu nie są przeszkodą w powrocie kobiety do domu. Standardowo zostaje ona wypisana ze szpitala po 3 dniach od operacji. Bóle brzucha powinny już być w tym czasie dużo łagodniejsze. Jednak macica może pobolewać nawet 6 tygodni. Przy wstawaniu, kichaniu, kaszlu ciągną też szwy na ranie po cesarce. Po 7 dniach zazwyczaj są one zdejmowane przez pielęgniarkę (czasami w trakcie cesarki stosuje się szwy rozpuszczalne). Do tego czasu rana brzucha już nie powinna boleć. Jeżeli jest inaczej, kobieta powinna skonsultować się z ginekologiem. Jeżeli bóle brzucha po cesarce są silniejsze lub ból pojawia się w dziwnym miejscu, np. daleko od rany po cięciu cesarskim, to trzeba iść do ginekologa, Być może doszło do powikłań, np. stanu zapalnego macicy, zrostów, endometriozy. Natomiast pilnej wizyty u lekarza wymaga sytuacja, w której:
- kobieta ma gorączkę,
- boli ją brzuch i jest on opuchnięty,
- z rany po operacji coś się sączy.
Mogą to być objawy infekcji, która trzeba leczyć. Może ona przerodzić się w zakażenie całego organizmu, a nawet sepsę.