Coraz częściej słyszy się, że wiele par miewa problemy z zajściem w ciążę. Problemy te mogą wynikać z nieprawidłowości hormonalnych, genetycznych, anatomicznych, bądź immunologicznych. Warto więc sprawdzić z jakim problemem się borykamy, zanim całkiem zrezygnujemy z powiększania rodziny. W ustaleniu przyczyny naszych problemów może pomóc nam badanie HLA-C. Jest to molekularne badanie genetyczne, które ustali, czy nasze problemy z zajściem w ciążę są związane z niepłodnością immunologiczną.
Ile kosztuje badanie HLA-C?
Dla kogo dedykowane jest badanie HLA-C?
Jak przebiega badanie HLA-C?
Badanie HLA-C – co oznaczają wyniki?
Ile kosztuje badanie HLA-C?
Cena pojedynczego badania zwykle mieści się między 450, a 500 złotych za osobę. Należy pamiętać, że problemy z płodnością mogą dotyczyć zarówno kobiety, jak i mężczyzny, a więc badaniu powinni poddać się obydwoje potencjalni rodzice. Cena może się delikatnie różnić, w zależności od labolatorium, w którym przeprowadzane jest badanie.
Dla kogo dedykowane jest badanie HLA-C?
Badanie HLA-C służy do diagnozowania niepłodności immunologicznych. Jest więc skierowane do osób, które mają problemy z zajściem w ciążę (zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn), a także dla tych, u których problem stanowi donoszenie ciąży (poronienia) oraz dla osób, u których zawiodła metoda in vitro.
Jak przebiega badanie HLA-C?
Badanie HLA-C wykonuje lekarz immunolog, bądź lekarz ginekolog specjalizujący się w niepłodności immunologicznej. Badanie to wykonuje się na próbce krwi żylnej, pobranej od pacjenta. Do badania tego nie trzeba być na czczo, ani w żaden sposób się do niego przygotować. Badanie HLA-C powinna wykonać zarówno kobieta (potencjalna matka), jak i mężczyzna (potencjalny ojciec). W celu uzyskania najlepszych efektów diagnostyki niepłodności, kobieta poza badaniem HLA-C może wykonać również badanie KIR. Wykonanie obu badań zwiększy szansę poprawnej diagnozy u pacjentki.
Badanie HLA-C – co oznaczają wyniki?
Na wynik badania HLA-C czeka się ok. 10 dni roboczych. Wynik takiego badania należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, który poinformuje nas o diagnozie i ewentualnym dalszym leczeniu.