Badanie HLA-C - dlaczego warto wykonać badanie? Przeskocz do treści

Badanie HLA-C – dlaczego warto wykonać badanie?

Diagnostyczne badania prenatalne to jedne z najczęściej wykonywanych testów, na które decydują się pary starające się o potomstwo. Badanie HLA-C to jedno z genetycznych testów prenatalnych, którego wykonanie zaleca się szczególnie tym parom, które mają problemy z zajściem w ciążę lub zmagają się z powtarzającymi się poronieniami. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji o wykonaniu testu, jakim jest badanie HLA-C, poniżej zebraliśmy dla Ciebie szereg informacji, które z pewnością pomogą Ci w podjęciu decyzji. 

Co to jest badanie HLA-C?
Na czym polega badanie HLA-C?
Kiedy warto zdecydować się na badanie HLA-C?
Gdzie można zrobić badanie HLA-C?

Co to jest badanie HLA-C?

Badanie HLA-C to nowoczesne badanie genetyczne, wykonywane w celu ustalenia czy ekspresja antygenów HLA-C w organizmie Pacjenta odbywa się prawidłowo. Badanie wykonywane jest często w połączeniu z badaniem KIR, a wyniki obu testów pozwolą lekarzowi na ustalenie przyczyny poronienia lub problemów z zajściem w ciążę.

Na czym polega badanie HLA-C?

Badanie HLA-C polega na ustaleniu czy ekspresja antygenów HLA-C w organizmie badanej osoby przebiega prawidłowo. Badanie HLA-C wykonuje się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, dlatego jeśli wraz z partnerem staracie się o dziecko, warto wykonać badanie u obojga rodziców. Badanie wykonywane jest na podstawie próbki krwi, więc jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne.

Kiedy warto zdecydować się na badanie HLA-C?

Badanie HLA-C warto wykonać w kilku przypadkach, m.in. przy problemach z zajściem w ciążę oraz w przypadku powtarzających się poronień. Badanie możesz także wykonać przed rozpoczęciem starań o dziecko, aby mieć pewność, że ekspresja antygenów HLA-C nie będzie stawiła zagrożenia dla utrzymania ciąży. Pamiętaj, że aby mieć dokładny obraz wpływu ekspresji antygenów HLA-C na utrzymanie ciąży, badanie HLA-C warto wykonać u obojga rodziców.

Gdzie można zrobić badanie HLA-C?

Badanie HLA-C możesz wykonać w dowolnie wybranym przez siebie laboratorium. Analiza wykonywana jest na podstawie próbki krwi, jednak pamiętaj, żeby starannie sprawdzić kompetencje i opinie o wybranym miejscu. Szczególną uwagę zwróć na doświadczenie laboratorium, posiadane certyfikaty oraz jakość materiałów używanych do wykonywania badania.

 

Nasi partnerzy