Badania przed ciążą są bardzo ważnym etapem świadomego rodzicielstwa – wskazują stan zdrowia rodziców, dzięki czemu pozwalają na zwiększenie szans na posiadanie zdrowego potomstwa. Badania mogą wskazać na problemy genetyczne pary, a także wskazać problemy z ogólnym stanem zdrowia, z którymi można sobie stosunkowo łatwo poradzić.
Kiedy najlepiej wykonać badania przed ciążą?
Co daje wykonanie badań przed ciążą?
Jakie badania przed ciążą najczęściej wykonują kobiety? Kariotyp, trombofilie wrodzoną?
Jakie są wady wykonywanych badań przed ciążą?
Kiedy najlepiej wykonać badania przed ciążą?
Badania przed ciążą wykonuje się na etapie planowania – najlepiej w 3-6 miesięcy przed rozpoczęciem starań o potomstwo. Dzięki temu można zastosować ewentualne leczenie, wprowadzić suplementację kwasem foliowym czy wykonać inne, niezbędne badania profilaktyczne. Jest to czas, który warto wykorzystać poprawiając ogólną kondycję organizmu.
Co daje wykonanie badań przed ciążą?
Wykonanie badań przed ciążą może wskazać na ogólny stan organizmu, co wbrew pozorom może mieć duży wpływ na płodność, a także zdrowy rozwój dziecka. Badania często obejmują znacznie szerszy zakres np. analizę genetyczna – może być ona polecana w przypadku wstępowania schorzeń genetycznych w rodzinie czy nawracających poronieniach. Przyszli rodzice mogą znacznie spokojniej podchodzić do planowania potomstwa, jeśli zdecydują się na wykonanie badań.
Jakie badania przed ciążą najczęściej wykonują kobiety? Kariotyp, trombofilie wrodzoną?
Oprócz podstawowych badań laboratoryjnych, zaleca się wykonać określenie poziomu hormonów płciowych, TSH, a także cytologię. Spośród badań genetycznych popularnością cieszy się kariotyp, badanie w kierunku trombofilii wrodzonej czy najszersza z dostępnych na rynku analiz, czyli tzw. WES.
Jakie są wady wykonywanych badań przed ciążą?
Z wyjątkiem badania WES analizy genetyczne dostępne do wykonania przed ciążą mają określony zakres – badają niektóre geny w poszukiwaniu charakterystycznych mutacji. Warto również podkreślić, że żadne z badań genetycznych nie może dawać 100% pewności co do zdrowia dziecka, które może zależeć od ogromnej ilości czynników. Mimo tych wad uzyskana wiedza ma bezcenny charakter i może uspokoić pary starające się o potomstwo.