Badania ojcostwa - mało kto wie, że można wykonać je w ciąży Przeskocz do treści

Badania ojcostwa – mało kto wie, że można wykonać je w ciąży

badania ojcostwa

Badania ojcostwa są pewnym sposobem, żeby sprawdzić, czy badany mężczyzna to biologiczny ojciec badanego dziecka. Wiadomo, że można wykonać je wtedy, gdy dziecko jest już na świecie. Tymczasem pewny test na ojcostwo da się zrealizować dużo wcześniej – jeszcze w ciąży! Jak to możliwe?

Na końcu artykułu znajdziesz  bezpłatny poradnik  „Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze laboratorium badań DNA?”.

Badania ojcostwa na podstawie krwi matki

Już od 8 tygodnia ciąży można wykonać badania ojcostwa z wykorzystaniem krwi matki. Taki test polega na pobraniu próbki krwi kobiety z żyły odłokciowej (jak do morfologii) i wyizolowaniu z niej jej DNA oraz DNA jej dziecka. Później materiał genetyczny jest porównywany z próbką od mężczyzny (wymaz z policzka).

Wykonanie takiego badania jest możliwe już na tym etapie, ponieważ w ciąży w krwiobiegu ciężarnej krąży DNA jej dziecka. Wystarczy więc wyizolować ten materiał genetyczny. Co ważne, takie DNA jest specyficzne tylko dla jednej ciąży, ponieważ krótko po porodzie znika z krwi kobiety.

REKLAMA

Badania ojcostwa z płynu owodniowego

Po 15 tygodniu ciąży można wykonać też badania ojcostwa na podstawie płynu owodniowego i dowolnych próbek rodziców (np. używanej maszynki do golenia czy szczoteczki do zębów). W takim przypadku można nie tylko zyskać pewność co do ojcostwa, ale też zdecydować się na przebadanie dziecka pod kątem wad genetycznych. Próbka płynu owodniowego pobierana jest bowiem w czasie badań prenatalnych.

Badania ojcostwa w ciąży – pewność wyniku

Wykonanie badań ojcostwa w ciąży gwarantuje równie pewny wynik jak realizacja testu po narodzinach dziecka. Fragmenty DNA, które analizuje się w takim badaniu, są bowiem niezmienne i ustalone już w momencie poczęcia. Co ważne, połowa materiału genetycznego pochodzi od ojca, a połowa od matki.

Realizacja badania ojcostwa w ciąży pozwala zyskać pewność już na tym etapie i pozbyć się wątpliwości, które niekorzystnie wpływają na czas oczekiwania na dziecko. Zmniejszenie stresu jest w tym przypadku bardzo ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy