Niedokrwistość czyli inaczej anemia to zmniejszenie stężenia hemoglobiny, hematokrytu i liczby erytrocytów we krwi o więcej niż dwa odchylenia standardowe od wartości prawidłowych. Wyróżniamy trzy główne typy anemii: normocytową, mikrocytową i makrocytową. Różnią się one przyczyną i charakterem zmian mikroskopowych w rozmazie krwi (wielkość krwinki jest odmienna w każdej grupie). W dalszej diagnostyce bierze się pod uwagę nie tylko objętość krwinki (MCV) ale także wartość RDW, czyli rozpiętości rozkładu objętości erytrocytów. Anemia może często współwystępować z innymi chorobami przewlekłymi i być ich manifestacją. Wśród licznych przykładów warto wyróżnić zaburzenia wchłaniania a także nietolerancję glutenu – czyli celiakię.
Czy anemia w ciąży jest niebezpieczna?
Czy anemia w ciąży szkodzi dziecku?
Kiedy anemia w ciąży powinna martwić?
Jakie są objawy anemii w ciąży?
Czy anemia w ciąży jest niebezpieczna?
Anemia w ciąży jest dość powszechnie występującą patologią. Jak każda nieprawidłowość może być niebezpieczna zarówno dla matki jak i dla płodu. Jednakże zważywszy na okres organogenezy podczas ciąży – skutki niedokrwistości szkodzą najdotkliwiej dziecku.
Czy anemia w ciąży szkodzi dziecku?
Zdecydowanie tak, ponieważ płód jest wrażliwy na wszelkie zaburzenia homeostazy w organizmie kobiety. Skutki anemii zależą od trymestru ciąży. W pierwszym mogą wystąpić trudności w implantacji zarodka do ściany macicy. W drugim niedokrwistość sprzyja wystąpieniu wad wrodzonych a w trzecim grozi przedwczesnym porodem.
Kiedy anemia w ciąży powinna martwić?
Każda anemia w ciąży powinna zostać skonsultowana z lekarzem prowadzącym ciążę. Jej przyczyna musi być poznana aby wszcząć postępowanie w celu uniknięcia wspomnianych powikłań.
Jakie są objawy anemii w ciąży?
Objawy anemii można podzielić na wczesne, niespecyficzne i zaawansowane. Do tych pierwszych symptomów należą:
osłabienie i łatwa męczliwość
upośledzenie koncentracji i skupiania uwagi
ból i zawroty głowy
Do objawów ciężkiej anemii można zaliczyć:
tachykardię
duszność
bladość skóry/błon śluzowych i uszkodzenia paznokci
zażółcenie powłok skórnych – w specyficznej postaci anemii, tak zwanej hemolitycznej