Zakrzepica to bardzo niebezpieczne schorzenie, które może prowadzić m.in. do zatoru, udaru czy zawału. Stosujesz dwuskładnikową antykoncepcję hormonalną, jesteś w ciąży lub w połogu, palisz papierosy? Masz podwyższone ryzyko właśnie zakrzepicy! Jak je zmniejszyć bez stosowania leków?
Zakrzepica – sprawdź, czy masz do niej predyspozycje genetyczne
Chodzi o trombofilię wrodzoną, która – w połączeniu z innymi czynnikami – znacznie zwiększa ryzyko zakrzepicy. Warto to sprawdzić szczególnie w sytuacji, gdy w Twojej rodzinie wystąpiła już Zakrzepica lub inne choroby układu sercowo-naczyniowego (np. udar, zawał).
Zakrzepica nie lubi wody – nawadniaj się i unikaj używek
Za mała ilość dostarczanej wody powoduje, że krew staje się gęstsza, co sprzyja zakrzepom. Pamiętaj więc o odpowiednim nawadnianiu (min. 1,5 litra wody dziennie), a także unikaniu używek – alkoholu, kofeiny – które odwadniają. Zakrzepica częściej występuje też u osób palących papierosy.
Aktywność fizyczna i prawidłowa dieta również są ważne
Ruch sprawia, że krążenie krwi jest lepsze i zmniejsza ryzyko jej zastoju. Pomaga też zadbać o odpowiednią wagę ciała. To ważne, ponieważ ryzyko zakrzepicy rośnie również u osób otyłych. Z tego powodu zbilansowana dieta i unikanie fast-foodów i słodyczy także są istotne.
Zakrzepica – unikaj długiego przebywania w tej samej pozycji
Przede wszystkim siedzącej. W pracy czy podczas długiej podroży samolotem warto co jakiś wstać, przejść się czy napinać stopy i mięśnie łydek, by pobudzić krążenie.