Starasz się o dziecko, ale bezskutecznie? Na płodność człowieka wpływa wiele czynników – wiek, zdrowie fizyczne i psychiczne, tryb życia i geny. Warto poznać przyczynę, bo często do wyeliminowania problemów z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem wystarcza odpowiednia profilaktyka. Być może rozwiązanie jest prostsze niż Ci się wydaje!
Jeśli do walki z niepłodnością konieczne jest poznanie i wyeliminowanie jej przyczyn, trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać. Poniżej przedstawiamy listę 11 prostych rozwiązań problemów z zajściem w ciążę!
1. Sprawdź swój kariotyp
Jednymi z częstszych przyczyn niepłodności są te genetyczne. Badanie kariotypu pozwala je poznać. Polega na upewnieniu się, że w naszych chromosomach nie pojawiają się żadne zmiany, czyli tzw. aberracje. Przykładową zmianą jest np. zespół Turnera, czyli częściowy lub zupełny brak jednego z chromosomów.
2. Rozważ badania pod kątem trombofilii…
Trombofilia to wrodzona skłonność do tworzenia się zakrzepów. Jest związana z obecnością zmian w genach czynnika V Leiden, protrombiny i MTHFR – które wpływają również na zagnieżdżenie się zarodka i jego właściwy rozwój. Zaburzenia związane z wystąpieniem wspomnianych mutacji mogą utrudniać utrzymanie ciąży, a nawet powodować poronienia nawykowe, którym jednak da się przeciwdziałać po diagnozie.
3. …i pod kątem wrodzonego przerostu kory nadnerczy
Wrodzony przerost kory nadnerczy powoduje zaburzenia hormonalne, związane z nadmierną produkcją androgenów nadnerczowych. Dotyczyć do może zarówno kobiet, jak i mężczyzn – jednak w przypadku kobiet podobne nieprawidłowości zakłócają przebieg cyklu menstruacyjnego, a tym samym powodują niepłodność.
4. Zrób badanie na obecność bakterii
W blisko połowie przypadków niepłodności jajowodowej, przyczyną problemów okazuje się bakteria Chlamydia trachomatis. Przenoszona jest ona przez kontakt seksualny, błony śluzowe i naskórek, a prowadzi m.in. do stanów zapalnych narządów (np. zapalenia szyjki macicy). W konsekwencji może wywołać niepłodność.
5. Upewnij się, czy nie masz wady układu rozrodczego
Zdarza się, że zajście w ciążę utrudnia nieprawidłowa budowa narządów – przede wszystkim macicy, ale też jajowodów czy jajników. Przykładami takich zaburzeń mogą być m.in. macica przegrodzona czy macica dwurożna, zatkane jajowody oraz nie w pełni rozwinięte jajniki.
6. Kontroluj poziom hormonów
Hormony to podstawa, bo przecież to one odpowiadają za prawidłowy cykl menstruacyjny. Warto więc upewnić się, czy ich poziom nie jest zaburzony. Powody mogą być różne – np. przez zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy czy endometrioza.
7. Unikaj substancji toksycznych
Na płodność wpływają także warunki pracy – jej obniżenie może być spowodowane wystawieniem na działanie chemikaliów, substancji toksycznych, promieniowania czy nawet wysokich temperatur.
8. Porzuć nałogi
Palenie papierosów, alkohol, a nawet kofeina obniżają płodność, ograniczając tym samym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Według statystyk wypalenie 20 papierosów dziennie zmniejsza szansę zapłodnienia nawet o 20 %.
9. Zadbaj o dietę i dostosuj swoją aktywność fizyczną
Właściwa dieta i aktywność fizyczna pomagają przeciwdziałać otyłości i utrzymywać organizm w jak najlepszej formie. Tym samym korzystnie wpływają na płodność! Dobrze jednak pamiętać, że nadmiar aktywności i zbyt intensywne ćwiczenia mogą mieć tak samo niekorzystne efekty, co ich brak. Najważniejsze pozostaje więc zachowanie zdrowego rozsądku.
10. Pamiętaj, że wiek ma znaczenie
Wiek kobiety wiąże się z wiekiem jej komórek rozrodczych – starzejące się jajeczka mają gorszą jakość i mogą być bardziej podatne na zmiany genetyczne. Ocenia się, że płodność kobiety zaczyna obniżać się mniej więcej po 30 roku życia.
11. Nie stresuj się!
Dyskomfort psychiczny również może stać się przyczyną niepłodności! Z tego powodu lepiej unikać niepotrzebnego stresu i zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne. Ciąża wymaga spokoju i cierpliwości, dlatego nawet szukając przyczyn problemów z płodnością warto zachować dystans. Większość problemów można przecież rozwiązać!