Badania prenatalne, to wysoce rozwinięta, bezinwazyjna diagnostyka płodu, pozwalająca szczegółowo przebadać noszone pod sercem dziecko pod kątem ewentualnych chorób, zaburzeń rozwojowych i wad genetycznych. Dzięki szczegółowej analizie DNA płodu, obecnego we krwi matki, można już na wczesnym etapie wykryć nieprawidłowości w budowie chromosomów dziecka i odkryć jego płeć nawet w 10 tygodniu ciąży. Badanie wolnego płodowego DNA są całkowicie bezpiecznym przedsięwzięciem, polegającym jedynie na pobraniu próbki krwi ciężarnej w pierwszym trymestrze ciąży i przekazania jej do dalszych badań, które odbędą się już w specjalistycznym laboratorium.
Czym jest cffDNA?
Czy są różne badania wolnego płodowego DNA?
Jakie schorzenia można sprawdzić w cenie badania wolnego płodowego DNA?
Gdzie zrobić badanie wolnego płodowego DNA w Katowicach?
Czym jest cffDNA?
Pierwotnie wolne płodowe DNA wykorzystywane było, do wykrywania zaburzeń z zakresu hormonów płciowych, jednak szybko zyskało na popularności, stając się przy tym badaniem, które pozwala wykryć ryzyko wystąpienia trisomii, czyli dodatkowego, trzeciego chromosomu. Oprócz tego, możemy dowiedzieć się o ryzyku wystąpienia takich chorób u dziecka, jak zespół Downa, czy zespół Edwardsa. Wykonanie cffDNA zaleca się przede wszystkim w sytuacji, gdy wiek ciężarnej przekracza 35 lat, stwierdzono nieprawidłowości chromosalne u jednego z rodziców, w rodzinie są krewni z mutacjami chromosomowymi, bądź w chwili, gdy ciąża jest efektem zapłodnienia metodą in-vitro. Badanie wolnego płodowego DNA, pozwala również rozwikłać kwestię ostatecznego ojcostwa na etapie początków ciąży.
Czy są różne badania wolnego płodowego DNA?
To, o jakich chorobach chcemy się dowiedzieć i jakie ewentualne zagrożenia planujemy wykryć, bądź wykluczyć zależne jest od rodzaju badania, na które ostatecznie się zdecydujemy. Wybrać należy spomiędzy dwóch dostępnych na rynku form; cffDNA lub NIPT. Każdy z ów testów analizuje płód pod ściśle określonym rodzajem chorób, do niego przypisanych. Podstawowe badanie wolnego płodowego DNA przedstawi nam wyniki, obrazujące jedynie podstawowe trisomie, zagrażające dalszemu rozwojowi i życiu dziecka. Chcąc szczegółowo przebadać płód i uzyskać informacje na temat rzadziej występujących zaburzeń i chorób, oraz ewentualnych mikrodelecji sięgnąć należy po test NIPT, który jest dokładniejszą i czulszą wersją badania, sugerującą ewentualną dalszą kontrolę poczętego dziecka poprzez m.in. przeprowadzenie amniopunkcji.
Jakie schorzenia można sprawdzić w cenie badania wolnego płodowego DNA?
Wykonanie badania wolnego płodowego DNA, pozwala oszacować ryzyko wystąpienia zaburzeń chromosomowych, zagrażających, bądź już obecnych u rozwijającego się w łonie matki potomstwa. Umożliwiają również wykrycie niezgodności płciowych, odpowiedzialnych w szczególności za rozwój zespołu Turnera i zespołu Klinefeltera, a także zidentyfikowanie niezgodności, sugerujących wrodzone choroby monogenowe takie jak m.in. mukowiscydoza i wrodzona choroba metaboliczna (Fenyloketonuria). Dodatkowo, dzięki cffDNA, wykryć możemy mikrodelecję, która wiąże się z zespołem Padera-Willego, czyli chorobą genetyczną, związaną z nieustannym odczuwaniem głodu i skrajną otyłością, towarzyszącą dziecku od najmłodszych lat. Taki zabieg, pozwala potwierdzić/ustalić ojcostwo i wykryć niezgodność antygenów RHD płodu i matki, która jest główną przyczyną choroby hemolitycznej, pojawiającej się u noworodków.
Gdzie zrobić badanie wolnego płodowego DNA w Katowicach?
Badania wolnego płodowego DNA w Katowicach, wykonać można w kilkunastu, cieszących się sławą i doprą opinią lokalizacjach. Najpopularniejszym wyborem w tym mieście, po który sięgają przyszłe mamy jest główny punkt pobrań materiału do testów DNA, należący do przedsiębiorstwa „TestDNA laboratorium” przy ulicy Bocheńskiego 38A, oraz jego dodatkowe placówki, mieszczące się przy ulicy Wiosny Ludów 24 i Witosa 21. Zyskującą na popularności placówką, zajmującą się wykonaniem cffDNA, jest też centrum medyczne, mieszczące się przy ulicy Piotrowickiej 83. Średni koszt takiej kontroli dziecka przebywającego w łonie matki wynosi około 2400 ZŁ i niestety nie jest zabiegiem refundowanym przez NFZ.