Testy na ojcostwo i macierzyństwo po in vitro? Przeskocz do treści

Testy na ojcostwo i macierzyństwo po in vitro?

Zgodnie z niedawnymi informacjami medialnymi, nie wszystkie dzieci urodzone dzięki metodzie in vitro były rzeczywiście spokrewnione z rodzicami. Dlaczego? W niektórych placówkach miały miejsce podmiany komórek jajowych i plemników. Chcesz mieć całkowitą pewność co do biologicznego macierzyństwa i ojcostwa? Pomoże Ci w tym badanie DNA.

Jego rezultat jednoznacznie potwierdza albo wyklucza pokrewieństwo. Test wystarczy wykonać raz w życiu – w ciąży albo po urodzeniu dziecka. Chociaż podmiana materiału wykorzystywanego do zapłodnienia in vitro zdarza się bardzo rzadko, warto znać możliwości badań DNA.

Niedawno w Polsce kobieta urodziła nieswoje dziecko

Ten błąd miał miejsce jednym z polskich szpitali w roku 2015. Na czym polegał? W czasie procedury in vitro plemnik męża pacjentki został połączony z komórką jajową innej kobiety. W konsekwencji urodziła ona nieswoją córeczkę – nie będącą jej biologicznym dzieckiem.

Pomyłkę wykryto w czasie badań DNA wykonywanych z powodu występowania u dziewczynki wielu wad. Gdyby nie one, rodzice prawdopodobnie nigdy nie dowiedzieliby się, że kobieta nie jest matką biologiczną dziecka.

Celowa podmiana nasienia – tego typu przypadki też się zdarzają

Jednym z nich jest historia amerykańskiej rodziny, w której dziecko przyszło na świat dzięki metodzie in vitro. Okazało się, że recepcjonista kliniki niepłodności podmienił nasienie ojca na swoje – celowo i z premedytacją. Z tego powodu dziewczynka, która została poczęta właśnie w tym szpitalu, nie była biologiczną córką mężczyzny, którego nasienie miało zostać wykorzystane.

Prawda wyszła na jaw dzięki badaniom DNA, którym poddali się członkowie rodziny. Chociaż ich celem było poznanie swoich przodków, wyniki okazały się zaskakujące – wykazały, że ojciec 21-letniej kobiety nie jest jej ojcem biologicznym.

REKLAMA

Tego typu celowe działanie miało miejsce także w innych klinikach w USA: w jednej lekarz podmienił co najmniej kilkanaście próbek!

Wszczepienie innego zarodka również miało miejsce

Jeszcze kolejny lekarz dopuścił się pomyłki innego typu: wszczepił swojej pacjentce nieprawidłowy zarodek, czyli nie ten, który był przygotowany specjalnie dla niej. Lekarz przyznał się do błędu, a kobieta od razu postanowiła zawalczyć w sądzie o odszkodowanie. Udało się – szpital wypłacił jej miliony dolarów, a lekarz stracił prawdo do wykonywania zawodu.

Zobacz też na testynaojcostwo.pl: Pomyłka przy in vitro w Polsce (10.07.2018 r.)

Testy na ojcostwo i macierzyństwo po in vitro dają pewność i spokój

Chociaż przypadki takie jak te opisane wyżej zdarzają się bardzo rzadko – mogą wystąpić. Pewność co do pokrewieństwa między rodzicami a dzieckiem poczętym metodą in vitro daje tylko badanie DNA. Proste i szybkie, może być przeprowadzone jeszcze zanim dziecko się urodzi.

Zależnie od tego, czy test wykonuje się w ciąży czy po narodzinach dziecka, próbkami mogą być: płyn owodniowy, krew, wymaz policzka lub tzw. mikroślad (dowolny element z DNA, np. używana szczoteczka do zębów).

Wynik testu DNA na ojcostwo i macierzyństwo zawsze jest pewny i jednoznacznie wyklucza lub potwierdza pokrewieństwo między badanymi. Test wystarczy wykonać raz w życiu, by rozwiać wątpliwości na zawsze i zyskać bezcenny spokój.

5/5 - (1 głos / głosy)
5/5 - (1 głos / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy